Na případ hynoucích pulců ve vysychající tůňce nedaleko podlesí Čapek u Divišova upozornili pracovníky záchranné stanice pro zvířata u Vlašimi zemědělci. Bylo potřeba rychle jednat, proto se na označené místo ihned dostavili ošetřovatelé stanice situaci vyhodnotili a zahájili záchranný transfer.

„V tůňce bylo velké množství pulců různých druhů žab, především skokana zeleného, několik jedinců kuněk žlutobřichých, ropuch a dokonce rosniček. Hrozilo, že tůňka zcela vyschne a pulci uhynou. Museli jsme tedy všechny pulce pomocí síťky vylovit a převézt," uvedl pracovní stanice Petr Švingr.

Podle vlašimských ochranářů bylo pro transfer potřeba nalézt místo s přibližně stejnými vlastnostmi vody jako bylo původní místo nálezu. Dále se pak posuzuje například vzhled příbřežního pásma, které by mělo pulcům poskytnout možný úkryt ve vodních rostlinách a zároveň nabízet také mělká místa s dostatkem slunečního svitu. Nejlépe vyhovovala a náhradním domovem pulců se po dohodě s místními úřady stala tůňka u rybníka v Třemošnicích.

„Celkem jsme zachránili kolem dvou tisíc jedinců," odhadl množství Petr Švingr a dodal, že všechny druhy obojživelníků, s výjimkou skokana hnědého, jsou u nás zvláště chráněné. Přesto však k transferům vzhledem ke složitosti hledání vhodné náhradní lokality ochranáři přistupují jen v akutních případech, kdy není možné zachovat původní místo výskytu a nechat pulce dospět.

„Pokud lidé najdou vysychající tůň nebo se jim pulci objeví v jezírku a je obava, aby neuhynuli, neměli by nálezci nikam sami pulce přenášet. Lepší je zavolat k nám do stanice a my už jim poradíme, jak se zachovat, aby žabkám přenos spíše neublížil," poradil pracovník stanice.

KAREL CHLUMEC