Stoprocentní podíl zbrojovky S&B koupila poslední březnový den, po několikaměsíčním jednání, brazilská firma Companhia Brasileira de Cartuchos S. A. (CBC).
Za kolik podíly nový vlastník získal? To je předmětem obchodního tajemství. „Výši kontraktu nemohu sdělit, nemám k tomu oprávnění,“ řekl generální ředitel S&B Radek Musil.

Co by ale transakce měla přinést zaměstnancům?
„Spíš to vidím na rozšiřování výroby, než na její omezování,“ uvedl Musil.
Jeho slova lze přeložit i jako krok k zajištění uspokojování rostoucí poptávky po malorážových druzích střeliva a rozšíření nabídky jejich druhů. Brazilská společnost CBS je totiž renomovaným výrobcem obdobného sortimentu, jako má ve svém programu S&B, tedy munice pro vojáky, policii nebo například sportovní střelce či nimrody.
Podle Musila by továrna, působící od roku 1825, měla pokračovat se současným týmem asi 1200 pracovníků včetně manažerů.
„Z krátkodobého pohledu několika měsíců se nic zásadního nestane. Z dlouhodobého ale bude patrně docházet ke specializaci, kdy se my zaměříme na výrobu, kterou jiné části společnosti opustí a naopak. To přinese výhodu celé firmě,“ vysvětlil Radek Musil s tím, že ve vlašimské zbrojovce dlouhodobě dochází k rovnoměrnému snižování počtu zaměstnanců. Kvůli odchodům do důchodu i běžné fluktuaci. Současně ale zbrojovka zvyšuje prodej. Její výrobky se i nadále budou prodávat pod značkou Sellier & Bellot. S&B loni zvýšil výrobu o 11 procent na obrat 1,572 miliardy korun. Jeho čistý zisk pak činil 79 milionů korun.
Expanze Brazilců do středních Čech potvrzuje jejich snahu o posílení pozice na celosvětovém trhu. Už nyní CBS vlastní americký distribuční Magtech a německou výrobní firmu MEN.