Opatrní a nedůvěřiví by i v těchto dnech měli být senioři při kontaktu s neznámými lidmi, kteří je navštíví v jejich bydlišti. V žádném případě by takové nezvané hosty neměli starší lidé vpouštět do bytu. I z na první pohled sympatického člověka, který se zaštiťuje známostmi s příbuznými, se může později vyklubat zloděj či násilník.
„Neznámý muž oslovil důchodkyni, když byla na zahradě svého domku ve Zdislavicích. Požadoval po ní zaplacení součástek na auto, které měl pro jejího vnuka. Přitom předstíral, že s ním právě telefonuje. Žena mu zaplatila deset tisíc korun. Později ale zjistila, že vnuk si žádné autodíly neobjednal,“ připomněla jeden z případů z poslední doby policejní mluvčí Zuzana Stránská.
Jednasedmdesátileté ženě tak zbyly jen oči pro pláč a hořká zkušenost, že věřit se dnes nedá nikomu.
„Nevěřte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc, například o možnost zatelefonovat si, pomoc při nevolnosti či předání zásilky pro vašeho souseda,“ radí členové policejní preventivní skupiny a dodávají, že takové situace lze řešit, aniž by člověk otevíral dveře. „Můžete například přivolat souseda nebo sanitku,“ radí policejní specialisté a dodávají, že v přízemních bytech je třeba důsledně zavírat okna, mít telefonní kontakt na své sousedy a u dveří namontované panoramatické dveřní kukátko a pojistný řetízek. Podle policistů také společná vizitka typu „Novákovi“ může odradit část pachatelů, kteří si tipují svou budoucí oběť.
Pobertové, kteří se neštítí okrádat staré lidi, při dodržení všech bezpečnostních pravidel budou mít zkomplikovanou výchozí situaci a je pravděpodobné, že svůj úmysl obrátí tam, kde jim nehrozí vyšší možnost dopadení.
„Přestože neustále upozorňujeme na to, aby lidé do svých domů a bytů nepouštěli žádné osoby, neplatili žádné zálohy a ani doplatky, stále se najdou ti, kteří na svoji důvěřivost doplatí,“ potvrzuje případy i statistické údaje Zuzana Stránská.