V našich lesích se dá totiž najít řada prudce jedovatých hub, a tak každou houbařskou sezónu zaznamenávají středočeští záchranáři i výjezdy k otravám houbami.

„Počet těchto zásahů není vysoký, řádově jde o jednotky případů, ale to proto, že většina těch, kteří mají problémy po požití hub, vyhledá lékařskou pomoc dřív, než se dostane do život ohrožujícího stavu a musí si zavolat sanitku," uvedla tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Petra Effenbergerová.

Otrava houbami může mít celou řadu příznaků. Ty především závisí na množství a druhu hub, které člověk snědl, a na celkovém zdravotním stavu otráveného. Po pozření se může otrava projevovat zvracením, křečemi, dušností a třesem. Začne klesat krevní tlak a hrozí selhání základních životních funkcí.

„V případě podezření, že jste snědli nesprávné houby, je nutné vyvolat zvracení, pokusit se zintenzivnit vyprazdňování střev podáním projímadel a užít větší dávku živočišného uhlí. Důležité je také pít kvůli proplachování ledvin a vyplavování toxických látek z organismu. Čemu by se měl naopak takový člověk rozhodně vyhnout je konzumaci mléka a alkoholu. Došlo by ke zbytečnému zatížení zažívacího traktu," upozornila Petra Effenbergerová.

Současně s tím, volat tísňovou linku 155, nebo se snažit se vzorky hub nebo požitého jídla co nejrychleji dopravit do nemocnice. Pokud už nic z toho není, stačí vzorek zvracení nebo i stolice, z nichž se pak dá zjistit zdroj otravy a druh toxinu.

Otravu nemusí způsobit ale jen jedovaté houby, z nichž je v našich lesích nejjedovatější muchomůrka zelená, ale i ty, které houbař nechal zapařit v igelitovém sáčku nebo ve vyhřátém autě.

„Jed muchomůrky zelené je schopen způsobit akutní selhání jater. To, pokud není včas rozpoznáno, vede až ke smrti. Otrava muchomůrkou zelenou se projeví po relativně dlouhé době, průměrně deset hodin po požití. V dalších dvou dnech dochází k urputnému průjmu a zvracení. Poté dojde ke zlepšení stavu, které je však jen „na oko" a při němž toxin dál poškozuje jaterní buňky. Pokud nedojde ke správné léčbě, zhruba do týdne pacient umírá na selhání jater," nastínila hrůzný scénář otravy houbami tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje.