Na první letošní roztopení kamen nezapomene obyvatel domu ve Lštění u Čerčan. Nedělní chladný večer si začátkem září chtěl prohřát, ale komín zanesený sazemi vytvořil na střeše ohnivou faguli, kterou museli zkrotit hasiči.
„V jiném případě se majitel pokoušel uhasit hořící saze v komíně rodinného domu pomocí vody. Kvůli tomu došlo k roztržení komínového tělesa a popraskání zdi. Doutnající saze srazili až hasiči pomocí kominické koule a vybrali je vybíracími dvířky,“ popsal typický zásah v začínající topné sezoně Petr Kropáček z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.
Zatápění se 17. března letošního roku nepovedlo také mladíkovi v Čechticích. Použil k roztopení benzin, jehož páry se vzňaly a následovala exploze kanystru. Mladík byl s těžkými popáleninami hospitalizován v nemocnici.
Vloni zasahovali hasiči z celé republiky u celkem 841 požárů (4,2 % ze všech požárů), které souvisely s provozem topidel a komínů. Škody způsobené těmito požáry se vyšplhaly na téměř 106 milionů korun a přišlo při nich o život 19 lidí a dalších 89 osob bylo zraněno.
Mezi nejčastější příčiny vzniku těchto požárů patří nesprávná obsluha topidla (149 případů), manipulace se žhavým popelem (101 případů), umístění hořlavých látek v blízkosti topidla (83 případů), špatné umístění či instalace topidla (79 případů) a dále zazděný trám v komíně (68 případů). Dále byly častou příčinou vzniku požáru také jiskry z komína nebo vznícení sazí (133 požárů).
„Vedle technických závad na nich má významný podíl i lidská neopatrnost či neznalost.
Tři jednotky požární ochrany musely likvidovat oheň poté, co muž v kuchyni přiložil do kamen na pevná paliva a odešel. V době jeho nepřítomnosti se z kamen bez dozoru uvolnila horní deska a plameny se z topeniště přenesly na zařízení pokoje,“ uvedl další příklad mluvčí hasičů s tím, že často vzplane například palivové dříví uskladněné příliš blízko kamen nebo hořlavý předmět umístěný u komína.
Jak vyhořel jeden rodinný dům? „Jen několik centimetrů od komína byla dřevěná lišta, která se od rozpáleného komínu zřejmě vzňala. Oheň se pak dřevěnou konstrukcí stropu rozšířil na střechu a další části domu, který byl nakonec téměř zničen. Příčinou jiného požáru, tentokrát chaty, byl trám zazděný v komíně. Oheň zničil střechu i přízemí, zůstaly jen obvodové zdi,“ připomněl další případy Petr Kropáček.
Důvodem výjezdů profesionálních hasičů bývá i žhavý popel vysypaný v blízkosti stavení nebo obyčejný textilní závěs položený na akumulačních kamnech.