Tři zranění lidé, škoda předběžně jeden a půl milionu korun. Takový je první popis včerejšího požáru paneláku ve Vlašimi.
Plameny zcela zničily byty ve druhém a třetím patře. Hasiči evakuovali čtyři lidi, plameny ale bezprostředně ohrožovaly i dalších osm obyvatel domu. Záchranáři na místě ošetřili dvacetiletého muže s popáleninami na zádech a stehnech. Po ošetření byl s popálenými deseti procenty těla převezen do FN Královské Vinohrady na popáleninové oddělení.
„Pomohli jsme i dvacetileté ženě, která se intoxikovala zplodinami. Převezli jsme ji na internu do Benešova. Přibližně třicetiletou ženu jsme po zaléčení ponechali na místě. Její zdravotní stav nevyžadoval převoz do nemocnice,“ sdělila Nina Šeblová, mluvčí středočeské ZS.
Hlášení přijali hasiči krátce po tři čtvrtě na pět ráno. „Vysunuli jsme i vysokozdvižnou plošinu. Obyvatele bytu jsme ale nakonec evakuovali vnitřní cestou po schodišti,“ řekl velitel zásahu a vedoucí vlašimské stanice HZS Benešov Rudolf Vlach.
Lidé opouštěli byty jenom v tom, co měli právě na sobě, a pozorovali plameny šlehající z oken. Policie ČR na místě požáru zahájila vyšetřování okolností jeho vzniku. S největší pravděpodobností je příčinou jeho vzniku nedbalost nájemníků bytu, kde začalo hořet. Podle informací přímo z místa požáru se před incidentem konal v inkriminovaném bytě mejdan.
Hasiči proto nevylučují, že mohl požár vzniknout i úmyslně. To vše ale objasní až další vyšetřování. „Především pak výpovědi svědků,“ doplnil Josef Mlíkovský, vyšetřovatel hasičů.
„Vzbudil mě pes, když škrábal na dveře. Mohlo být tak půl páté. Tak jsem s ním šel ven a viděl tu spoušť. Okamžitě jsem začal zvonit na všechny zvonky ve vchodě a budil lidi,“ uvedl asi padesátiletý muž s yorkshirským teriérem ze sousedního vchodu. Nechtěl ani domyslet, co by se stalo, kdyby se vzbudil o půl hodiny později. „Možná čtvrt hodiny trvalo, než hasiči přijeli,“ tvrdí svědek, který budil obyvatele ohrožených bytů. To zasahující hasiči rázně popřeli s tím, že vyjíždí do minuty. „Nemůžeme vědět, že tu hoří, záleží přece na tom, kdy nám někdo zavolá,“ řekl jeden z nich.
Vlašimští profesionální hasiči společně s kolegy ze SDH Domašín požár zlikvidovali během hodiny. Pak nastal čas pro sčítání škod, které překročí milion korun. Požárem jsou zničeny dva byty, další dva pak poškodila voda hasičů. Chodba i byty v sousedství požářiště jsou „vymalované“ kouřem. Žár poškodil nejen topení, ale také vodovodní stoupačky.
Na místě vyšetřoval po hasičích také statik. Právě on určí, zda žár poškodil konstrukci stavby a bude nutné objekt strhnout.
Policisté už zahájili trestní stíhání pro obecné ohrožení. Zatím neznámého pachatele. Nevyloučili totiž, že byt někdo zapálil úmyslně.„Více se dozvíme z výslechu svědků,“ doplnil šéf benešovské kriminálky Pavel Mareš.