Čtyřkoly/ Včerejší požár osobního auta potvrdil, že se v těchto teplých dnech, kdy půdě chybí vláha, dokáže oheň rychle šířit.
Příčinou zahoření porostů nemusí zdaleka být tak markantní zdroj, jako je vzplanuté auto s pohonnými hmotami, plasty, čalouněním a pneumatikami. Stačí odhozený nedopalek, „oblíbené“ vypalování stařiny, vysypání žhavého popelu do příkopu nebo rozžhavený katalyzátor auta zaparkovaného na okraji lesa.
„Opět je třeba připomenout, že pálení klestí v lese, stejně jako spalování jiných biologických odpadů na volném prostranství, zejména většího množství, je třeba předem oznámit na příslušném operačním a informačním středisku hasičského záchranného sboru kraje. Přitom je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktů na ni a také přijatá protipožární opatření.
„Omezí se tak riziko planých poplachů a zbytečných výjezdů jednotek požární ochrany,“ upozornil Petr Kopáček z generálního ředitelství HZS s tím, že za prohřešky proti zákonu o požární ochraně mohou nezodpovědní jedinci i organizace počítat s finančními sankcemi.