Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanou se z týneckých školních jídelen pouhé výdejny obědů?

Týnec nad Sázavou - Radnice má několik variant řešení, nyní ale chce znát názory občanů. Bude se jimi ale řídit?

15.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Pokuta až dva miliony korun může hrozit městu, jestliže bude provozovat školní jídelny, které nevyhoví hygienickým předpisům. Radnice se sankci může vyhnout. Ale nebude to zadarmo.
„Současná situace není ideální. Je nezbytné provést některé změny ale zatím nebylo vybráno konečné řešení,“ uvedl místostarosta Martin Kadrnožka.
Situace kolem školních jídelen, v Týnci jsou hned tři, není nová. Jediné zařízení, které prošlo rekonstrukcí a vyhovuje proto normám, slouží dětem v mateřské škole.
Ostatní dvě jídelny by potřebovaly vydatnou finanční injekci. Tu ale město z vnějšku nejspíš nedostane.
„Na výstavbu stravovacích zařízení nejsou poskytovány dotace z evropských ani národních fondů,“ potvrdil Kadrnožka s tím, že jedinou možností pro Týnec je dotace ze státního rozpočtu v rámci takzvaného porcování medvěda.
Tato eventualita však není příliš pravděpodobná. Ani jeden z těch, kteří o státním rozpočtu rozhodují a „medvěda porcují,“ totiž nepochází z Benešovska. Poslední poslanec z Benešovska, který svým vlivem přihrál do okresu nemalé finanční prostředky, František Vnouček, před nedávnem zemřel…
Největším problémem je pro Týnec kuchyně ve staré škole.
„Tamní prostor neumožňuje zmodernizovat stávající technologii. Jedinou cestou, jak vyhovět požadavkům hygienických předpisů, je přeměna na výdejnu a stravu sem dovážet,“ míní místostarosta.
Kuchyně v nové škole předpisům sice vyhovuje, avšak tamní, nyní už překonaná technologie, neumožňuje přípravu více druhů jídel a možnost objednávkového systému. Zařízení ale stárne a v dohledné budoucnosti mu hrozí další potíže.
„Jídelna má malou kapacitu a nevyhovuje ani zázemí pro zaměstnance. Problémem může být také kanalizace,“ připomněl Kadrnožka.
Vyřešení situace závisí na penězích. Těch ale v týnecké kase není dostatek. Přesto vedení města má i další možnosti řešení.
Varianta Eurest by mohla najít uplatnění nejpozději v září 2010. Řešení spočívá v tom, že provoz jídelen v obou základních školách převezme profesionální firma Eurest tak, jako je tomu na Benešovsku například ve Voticích.
„Ve staré i nové škole by vznikly pouze výdejny, kuchyně by byly zrušeny. Nabídka by se rozšířila na dva až tři druhy jídel, svačiny a doplňkový prodej,“ vysvětlil Kadrnožka. „Je garantována cena ve stávající výši,“ tvrdí.
Obědy, ale i další strava by se do Týnce dovážely z kuchyně v benešovské mlékárně Danone.
Existuje ještě jedna varianta. Ta by zajišťovala kromě nezbytných hygienických nároků také zachování určitého množství pracovních příležitostí. Strava by se připravovala v jídelně v nové škole, ve staré by pak zůstala pouze výdejna.
„Byl by zachován stávající systém stravenek a nabídka jednoho druhu jídla. Výhledově s modernizovanou technologií lze předpokládat rozšíření na dva druhy jídel,“ uvedl Martin Kadrnožka. Připomněl ale, že v takovém případě by město kuchyni v nové škole muselo rozšířit a přestavět. To by mimo jiného znamenalo také vystěhování družiny z budovy jídelny do pavilónů základní školy.
Týnecká radnice nyní, dříve, než se pro některou z variant rozhodne, hodlá vyslechnout názor obyvatel města. Bude se jejím přáním ale také řídit?

Autor: Zdeněk Kellner

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žďárský tenorista Jakub Pustina.

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Dopravu kolem Benešova blokuje nehoda

Benešov - Srážka dvou osobních aut poblíž benzinového čerpadla na silnici E55 u benešovské křižovatky na Červených Vršcích, komplikuje dnes, ve středu 18. října ranní dopravní špičku. Auta stojí podél Benešova ve směru od Tábora na Prahu.

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Benešov – Bourání pěti montovaných objektův areálu Táborských kasáren, které celých 10 let, co místo opustili vojáci, okupovali bezdomovci, začalo v pondělí. Kromě demolice má neoprávněnému pobytu bezdomovců v areálu zabránit i městem najatá ostraha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení