Na posty místostarostů usednou Roman Tichovský (51 let, ODS) a Zdeněk Zahradníček (68, VPB), tedy stejní muži, s nimiž starosta spolupracoval od vyhraných voleb v roce 2014 do konce roku 2015. Tehdy se dva členové koaliční TOP 09, Pavel Dvořák a František Rousek spojili s opoziční ČSSD a ANO 2011 podporovanou KSČM.

Nový blok ovládal Benešov od začátku roku 2016 až do letošních říjnových voleb, prakticky ale až do čtvrtka 22. listopadu. Ten den se po téměř padesáti dnech prodlevy způsobené čekáním na rozhodnutí krajského soudu o platnosti voleb konala ustavující schůze.

„Děkuji všem, kteří jasně řekli, kterým směrem se má město ubírat. Vložili jste v nás velké očekávání a já se svými kolegy z koaličních stran se budu snažit, abychom vás nezklamali,“ uvedl při krátkém inauguračním projevu Jaroslav Hlavnička a nezvykle početné publikem v sále Kulturního domu Karlov mu dlouze aplaudovalo.

Předešlý starosta Petr Hostek (55), jediný člen ČSSD, který pronikl do současného zastupitelstva Benešova, se před ustavující schůzí vzdal mandátu. Jeho místo zaujal první náhradník strany, lékař Jakub Nabi (48). Post zastupitele přenechal mladšímu spolustraníkovi z KSČM Michalu Budlovskému (51) také Ivan Cinka (61).

Emoce v sále

Do konce jednání nevydrželi v sále ani bývalí členové vedení města, oba z ANO, místostarosta Jiří Švadlena (65) a radní Jaroslava Pokorná Jermanová (48). Švadlena označil v krátkém proslovu průběh ustavující schůze za nedemokratický. „Před volbou starosty nebyl dán prostor k diskusi,“ vysvětloval, ale sálem se strhla velmi hlasitá nesouhlasná reakce veřejnosti a jeden z mužů v publiku dokonce na výrok starosty zareagoval invektivy.

„Vzhledem k tomu, že jsme nedostali prostor dát připomínky a protinávrhy, rozhodli jsme se, že dnešní zastupitelstvo opouštíme,“ řekl a sálem se ozval hlasitý potlesk. Na svém místě ale zůstal třetí člen ANO Jakub Hostek (34), který jen nevěřícně vrtěl hlavou.

Emoce uklidňoval už nový starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. Ten se ujal řízení schůze po Jaroslavu Rollovi (69, ODS), který činnost vykonával jako nejstarší člen sboru po té, co se mandátu zastupitele vzdal končící starosta Petr Hostek.

Hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová sice seděla mezi kolegy zastupiteli, ale hlasování o nových představitelích města demonstrativně bojkotovala a neúčastnila se ho. Přesto si mandát benešovské zastupitelky, jak potvrdila už dříve, ponechá, protože to považuje za zodpovědné a správné.

Pohodlná většina

Do sedmičlenné městské rady, v níž jsou zastoupeny všechny strany koalice, nejvyšší orgán města dovolil k radničním funkcionářům také Petra Jandače (52) a Luboše Machuldu (59, oba VPB). STAN mezi radními zastupuje Luboš Balata (55), Piráty pak úplný nováček mezi komunálními politiky Daniel Netušil (26).

Koalice VPB (11 mandátů), ODS (3), STAN (2) a Piráti s podporou Zelených (2), má z 23 zastupitelů pohodlnou, osmnáctičlennou většinu. Tři křesla v novém benešovském zastupitelstvu obsadila ANO 2011, po jednom pak ČSSD a KSČM.

Na závěr měl krátký projev také nový senátor Zdeněk Hraba. Ten popřál novému vedení Benešova hodně štěstí a současně vyzval opozici k aktivitě.