Příznivci oblíbené celostátní ankety Strom roku 2009 mají do 10. října stále možnost podpořit dub u Postupic a ovlivnit tak jeho pořadí v soutěži. V čele ankety se drží lípa u fary v Horním Maršově, druhé místo zaujímá lípa v obci Kotel – Osečná, třetí pozici prozatím obsadila mladějovická lípa.

Záštitu nad anketou, kterou každoročně vyhlašuje Nadace Partnerství, převzali ministr životního prostředí ČR Ladislav Miko a od minulého roku také komisař pro životní prostředí EU Stavros Dimas. Generální partner do programu letos věnuje 5 milionů korun.

Rozhodování o nejsympatičtějším stromu České republiky se v průběhu srpna naplno rozběhlo, celkový počet hlasů nyní přesáhl osmnáct set. Dubu u Postupic, jedinému zástupci Středočeského kraje, prozatím poslalo hlas 43 lidí. Pořadí mohutného dubu, jehož stáří se odhaduje na 200 až 300 let, se však může ještě výrazně změnit.

„Na základě zkušeností z minulých let očekáváme vyšší nárůst hlasů v anketě teprve v září, nejvíce pak v prvním říjnovém týdnu,“ sdělila koordinátorka ankety Adéla Badáňová a doplnila, že v loňském roce se do ankety zapojilo rekordních 87 tisíc lidí.

Aktuální pořadí stromů či podrobnější informace o finalistech a jejich fotografie lze nalézt na webových stránkách www.stromzivota.cz/anketa.

Největší anketu České republiky s environmentální tematikou letos vyhlásila Nadace Partnerství již poosmé. „Prostřednictvím ankety se snažíme lidi sblížit s krajinou kolem nás a motivujeme je k zapojení se do péče o životní prostředí,“ upřesnila Badáňová. Každý, kdo podpoří vybraný strom, totiž zároveň přispěje na výsadby stromů v různých částech republiky.

„Anketa v minulých letech také upozornila na krásné, zajímavé a mnohdy velmi staré stromy, které byly později vyhlášeny za památné,“ doplnila ohledně smyslu ankety Magdaléna Dobišová ze společnosti Skanska.

Dub u Postupic lze podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM7 na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, na výsadbu stromů poputuje 27 Kč. Další způsob rozhodování o vítězi je pomocí hromadných hlasovacích archů, které si můžete objednat na internetových stránkách programu Strom života Nadace Partnerství.

Nedílnou součástí ankety Strom roku je také putovní výstava fotografií Petra Francána. V průběhu září budou velkoformátové fotografie finalistů z let 2007 a 2008 k vidění Hradci Králové, v Obchodním centru Karviná a v ostravské zoo. Výstava Strom roku 2009, která měla svou premiéru na Floře Olomouc, se přesunula na veletrh Země Živitelka v Českých Budějovicích. Nadace Partnerství slavnostně vyhlásí výsledky ankety 22. října na Koncertě pro stromy, kde vystoupí Marta Kubišová.