Zastupitelé městyse dostali informaci, že v případě, kdy si poštu nepřevezme fyzická osoba či obec, bude muset být ze strany České pošty pobočka v Křivsoudově zrušená. „Bylo nám řečeno, že je nevýdělečná. Za obec jsme ale chtěli udržet poštovní služby, určitý servis pro občany, aby naši obyvatelé nemuseli na poštu dojíždět do Čechtic,” prozradil starosta Křivsoudova Jan Červený.

Tímto krokem ale vznikla obci starost navíc. Nejenže městys zaštiťuje provoz místnosti, kde pošta sídlí, také se musí starat o dosavadní zaměstnankyni České pošty. „Paní z pošty jsme museli od prvního června zavést do našich obecních tabulek, tím pádem je naším zaměstnancem. Jediné, o co se pošta stará je, že nám měsíčně posílá plat pro paní,” dodal Jan Červený.

Jenže výplata, které nyní Stanislava Škarydová z křivsoudovské pošty dostává, je podle jejích slov málo. Česká pošta jí již dříve slíbila navýšení platu, což v tuto chvíli již není reálné. „Paní Škarydové budeme přidávat za úklid pošty. Dostane i procenta z prodeje. Uvidíme, jak se provoz pošty vyplatí, následně třeba plat upravíme,” dokončil Jan Červený.

Česká pošta vytvořila v roce 2009 projekt, který nese název Pošta Partner. Klade si tak za cíl zachování poboček, které jsou rozeseté jak po velkých městech, tak po vesnicích. „Česká pošta chce na jedné straně zachovat rozsah své pobočkové sítě, na druhé straně musí snižovat své náklady. Projekt Pošta Partner je cestou, jak zachovat dostupnost poštovních služeb zejména v menších obcích a zároveň ušetřit na nákladech na provoz poboček," uvedl tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Cílem České pošty je v roce 2025 mít 2500 pošt partner. Zbylých 700 poboček by tvořilo páteřní síť.

Na poště je možné pořídit noviny, časopisy a losy

Aktuálně je možné na poště pořídit třeba noviny, časopisy a losy. Ostatní, doplňkové služby, jako byl prodej knížek, hraček či jiných věcí, byly zrušené. Také se na poště již nenabízí různé smlouvy. „Tím, že poštu provozuje obec, je řada věcí jednodušší. Třeba nemusím řešit různé kolonky v počítačových programech. Také nabízení smluv už neřeším. Jen nevím, co budou dělat starší lidé, když něco podobného budou chtít. Vlastně nechápu, proč chtěla Česká pošta pobočku v Křivsoudově zrušit,” podotkla zaměstnankyně v křivsoudovské poště Stanislava Škarydová.

Jedna z povinností, která z partnerství s Českou poštou vyplývá, je i dostatečná otevírací doba. Nyní má pošta v Křivsoudově otevřeno každý všední den, čtyři hodiny. Komfort pošty obec také vylepšila. Místnosti před 1. červnem lehce zrekonstruovala.

K prvnímu červnu tak v tuzemsku funguje 345 pošt Partner. Mezi ně nově patří také křivsoudovská pošta. Ta není v okrese jedinou partnerskou pobočkou. Další provozuje obec či fyzická osoba v Českém Šternberku, Souticích, Neustupově a Smilkově.