Čeští filutové se naučili, jak se vyhýbat postihu za spáchání dopravního přestupku. Počínaje tvrzením, že motorové vozidlo řídila osoba blízká, což jim kontraproduktivně umožnili svými legislativními zmetky poslanci a v praxi dokonce předvedli i nyní už bývalí policisté, a konče vyhýbáním se převzetí obsílky tak, aby uplynula lhůta jednoho roku pro projednání přestupku.
V Rakousku či Německu si motorista málokdy dovolí nezaplatit pokutu. O následné sankce, jako je zablokování auta botičkou, výchovný trest od soudce, dočasné zabavení vozidla či dokonce razítko do cestovního pasu se zákazem vstupu do země, nestál nikdo. Po rozšíření Evropské unie na nedostatečnou tuzemskou legislativu hřeší cizinci, především Poláci.
„ Nemáme zákonnou možnost, jak zjistit bydliště zahraničního řidiče, který se při silniční kontrole dopustil přestupku. Ti slušní zaplatí na místě, ale jinak jsme na ně krátcí,“ povzdychl si velitel benešovských dopraváků Josef Kříž, podle kterého cizinci záznam o přestupku a případnou složenku klidně vyhazují z okna. Ti otrlí se policistům přímo na místě smějí. „Klidně nám s úsměvem řeknou, ať nic nepíšeme a nepřiděláváme si práci, když víme, že jsme na ně krátcí,“ dodal dopravní policista