VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postaví u Chrástu nad Sázavou elektrárnu?

Týnec nad Sázavou - Na řece u Chrástu možná vyroste další vodní elektrárna.

16.12.2009
SDÍLEJ:

Archimédův šroub.Foto: repro internet

I když na řece u Chrástu nad Sázavou, přesněji na levém břehu v Podělusích, už jedna vodní elektrárna pracuje, není vyloučeno, že podobné zařízení nevznikne i na protějším, chrásteckém břehu Sázavy.

Záměr soukromého investora projednávali při svém letos posledním rokování zastupitelé Týnce nad Sázavou.

Právě na tamní radnici se obrátil podnikatel s tím, že by chtěl koupit pozemky mezi silnicí z Týnce do Krhanic a řekou k výstavbě vodní elektrárny. Současně požádal o schválení prodeje.

V návrhu k této žádosti radnice stanovila cenu za metr čtvereční 400 korun.

„Předkladatel pozemek zatím nekoupí, protože zjišťuje, zda by jeho záměr byl průchodný u energetiků a na Povodí Vltavy,“ vysvětloval situaci místostarosta Martin Kadrnožka.

Zastupitelka Milena Povolná proto navrhla, aby město pozemek pronajalo a současně s žadatelem sepsalo smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Její kolega Zbyněk Bartl nabídl další řešení – pronájem za symbolickou částku a poté prodej za dohodnutou cenu.

Žádný z těchto protinávrhů ale neuspěl. Týnec se pak zavázal, že pozemek u řeky, který z části tvoří pro stavební účely zcela nevyužitelné skalisko, prodá.

Zda vůbec k transakci dojde, nebo kdy by k ní mohlo dojít, je ve hvězdách. Pokud vodohospodáři z Povodí řeknou ne, pozemek i nadále zůstane ve vlastnictví města. To samé platí i o energeticích. Ale záměr může ztroskotat i na jiné věci. I předkladatel umí dobře počítat a není jisté, že pro něj bude předložených čtyři sta korun za metr čtverečních akceptovatelných.

V Chrástě by měla vyrůst na pravém břehu Sázavy malá vodní elektrárna využívající principu Archimédova šroubu.

Ten je využívaný jako využívá vodní motor pro malé vodní elektrárny pracující s asynchronním generátorem dodávajícím elektřinu do veřejné sítě. Je šetrnější k vodním živočichům a využitelný tam, kde je malý spád a značné kolísání průtoku.

Při případné výstavbě elektrárny by musela na břehu řeky vzniknout také obslužná komunikace pro stavební vozy. Příjezd na místo by vedl po cestě k čistírně odpadních vod, dále by se ostře stáčel vpravo mezi chatky a využíval by i pobřežní louku.

Autor: Zdeněk Kellner

16.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé Divišova se před Vánocemi setkali v místním kostele svatého Jakuba.
50

Předvánoční setkání v Domašíně zahájily děti z mateřinky

Součástí výstavy jsou jak vánoční betlémy, tak i historické sáňky.
21

Betlémy a sáňky ozdobily prostory zámecké konírny v Třebešicích

OBRAZEM: Věnečkem slavnostně zakončili taneční kurzy

Benešov - Závěrečný věneček tanečního kurzu pro mládež se udál v pátek 15. prosince od 19.30 hodin. 

KRÁTCE: Při akci Česko zpívá koledy měl premiéru sbor DDM

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených v 50. týdnu roku 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT