Přesto ještě v loňském roce mohli lidé jedno navštívit. Letní kino ve Vrchotových Janovicích. Jenomže i to je už minulost. Jeho provozovatel Jiří Mrázek musel činnost, tedy posledního letního kina na Benešovsku i přes nevoli diváků v pátek 30. srpna 2013 definitivně ukončit.

„Důvodem nebyla nízká návštěvnost. Naopak. Ta rok od roku stoupala. Viník se jmenuje digitalizace," postěžoval si Jiří Mrázek, který nazval loňskou sezonu jako Retro.

„Promítali jsme samé starší klasické české filmy, které nejsou ještě v digitální podobě. Začali jsme filmem Na samotě u lesa a skončili S tebou mě baví svět," zavzpomínal Mrázek, jenž nabízel lidem v době letních prázdnin sledování filmů pod širým nebem více než deset let.

Kromě promítání filmů pořádal Jiří Mrázek v letním kině i nejrůznější koncerty.

V tom bude i nadále pokračovat. Proto budou mít lidé pádný důvod navštívit areál vrchoto-janovického letního kina, které má podle slov jeho provozovatele neskutečnou atmosféru i letos.

„To víte, že bych chtěl zase promítat filmy, ale že by městys sehnal na digitalizaci peníze, vidím černě," odpověděl Jiří Mrázek na otázku, zda nezvažuje znovuobnovení letního kina.

Přesto rozhodně se založenýma rukama nesedí. Sám oslovil několik firem a soukromých podnikatelů s žádostí o investice. Bohužel marně. Dokonce se mu ozvalo i několik pravidelných návštěvníků kina, kteří byli ochotní na modernizaci janovického biografu pod širým nebem dle svých finančních možností přispět.

„Kulturu Vrchotových Janovic dělal ještě do minulého roku zámek a letní kino. Od letoška to bude už jenom zámek," dodal smutně Mrázek.

Jak to tak vypadá, jeho postesknutí není zbytečné. Městys Vrchotovy Janovice s penězi na digitalizaci kina opravdu nepočítá. Nebo alespoň ne v dohledné době.
„Mít dostatek peněz, jistě bychom digitalizaci kina zvážili. Ale jsou daleko důležitější věci, které potřebujeme víc a kam by městys peníze z dotací investoval než letní kino," přiznal na rovinu starosta Vrchotových Janovic Miroslav Synek.

Hojně navštěvovaným letním biografem byl i ten v Benešově v amfiteátru na Konopišti. Ten svou činnost ukončil ale už v roce 1997.

„Poslední filmový festival, který pořádalo Město Benešov a Městské kulturní středisko se konal od 4. do 20. července roku 1997, kde mohli lidé vidět například film Evita, Kids, Báječná léta pod psa nebo třeba Lid versus Larry Flint," řekla bývalá pracovnice archivu MKS a současná pracovnice Kulturního a informačního centra Benešov Jaroslava Klauzová s tím, že nevylučuje, že za rok nebo dva poté uspořádala v Konopišti filmový festival ještě jedna soukromá osoba. Zda ale zamýšlený projekt dotáhla do konce už Jaroslava Klauzová netuší.

„O obnovení letního kina jsme uvažovali a stále jeho vzkříšení zvažujeme. Ale potýkáme se s technickými problémy. Jelikož není kino digitalizované, potřebujeme filmy, které lze přehrát na starším typu promítacího zařízení. To je první úskalí. A druhé, že pokud vím, tak analogová promítačka je k dispozici už pouze jedna a to v místním divadle," vysvětlil ředitel benešovského KIC Stanislav Dvořák.