VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poselství 21. století ukryjí v úterý pod koleje

Čerčany - S velkým napětím očekávali Čerčanští, jaké poklady vyjeví schránka vytažená z pilíře železničního mostu, rekonstruovaného v rámci výstavby koridoru. Jenže ouha! Kovový box se bohužel nenašel. Obecní úřad proto chystá nápravu a v úterý dopoledne dojde k uložení schránky nové.

18.8.2009
SDÍLEJ:

Do schránky uloží historické dokumenty, základní informace o obci, erb a noviny z roku 1881Foto: Deník/Jana Hrádková

Toužebně očekávaná zpráva o nálezu artefaktů z konce předminulého století, vyzdvižených z pilíře opravovaného železničního mostu, bohužel nepřišla, což bylo pro mnohé velké zklamání. Tato skutečnost nahrává velmi pravděpodobné variantě, že byla schránka za minulého režimu během stavebních prací vyndána, ale zpátky už ji pak nikdo nevrátil. Jaký byl potom její osud, není bohužel obecně známo.

Čerčanská radnice to chce napravit, a dnes dopoledne proto dojde k uložení pamětní schránky nové. „Je to box z masivního dvoumilimetrového nerezového plechu o rozměrech 10 × 22,5 × 32 centimetrů,“ popsal tajemník obecního úřadu Milan Nikles budoucí úložiště.

A jaké upomínky na naši dobu v ní budou uložené? „Především jde o obsažnou kolektivní publikaci Čerčany 1356–2006, hlavní dokument o novodobé historii obce,“ uvedl Nikles. Dále se tam určitě objeví i výtisk Čerčanského zpravodaje, znak obce a současný letecký pohled na ni. „Přidáme také ukázky současných i historických platidel,“ dodal Nikles s tím, že se místo najde i pro materiály firem, které se na rekonstrukci stavby v rámci výstavby IV. železničního koridoru aktuálně podílejí.

Dobu vzniku mostu (osmdesátá léta 19. století) připomenou fotokopie historicky cenných dokumentů, které se vložily do původní schrány o Štědrém dni roku 1881. Mezi ně patří vydání deníku Politik z prvního listopadu onoho roku nebo pamětní listiny sepsané tehdejším vedoucím stavebním inženýrem Boleslavem Svobodou. Ten si poznamenal například i informace o rozpočtu celé stavby: „Cena úplného mostu byla vypočtena na 90.000 zlatých.“ Z jeho záznamů se dále dozvíme, že při budování překlenutí řeky Sázavy nedošlo k žádnému většímu neštěstí. Svoboda měl přehled i o pracovních silách, které se na stavbě podílely „Průměrně pracovalo devět tesařů, čtrnáct zedníků, třicet šest nádeníků, osmnáct kameníků a dva kováři, kteří jim ostřili nástroje,“ zapsal Svoboda.

TOMÁŠ MACHÁČEK

Autor: Ondřej Polivka

18.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení