VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Posázavský Pacifik odvezl pasažéry na Putování šternberskou historií

Český Šternberk – Po oba dva dny uplynulého víkendu se na hradě Český Šternberk konal další ročník tradiční akce s názvem Putování šternberskou historií.

20.10.2014
SDÍLEJ:

Putování šternberskou historií odvezl zájemce speciálně vypravený vlak občanským sdružením Posázavský Pacifik.Foto: Martina Křečková

Letos to bylo již po deváté, kdy si průvodci pro umocnění atmosféry oblékli historické kostýmy a v jednotlivých místnostech byla sehrána malá divadelní představení z historie hradu a rodu Sternbergů.

Při prohlídce se tak návštěvníci mohli setkat například s Františkem Palackým a vidět, jak sepisuje dějiny sternberského rodu, či zastihnout vídeňského malíře Josepha Steinera při práci na obrázkovém rodokmenu.

„Průvodkyně – klíčnice vám ale představí i další šternberské osobnosti, které žily od 15. století do současnosti," uvedl Petr Štoček z občanského sdružení Posázavský Pacifik, který upozornil, že každé Putování je jiné.

Na hradě bylo také dělostřelecké ležení

Proto se lidé mohli tentokrát těšit na význačné i prosté postavy ze šternberských dějin, se kterými se při předchozích ročnících nesetkali. Kromě toho měli možnost navštívit vojenské ležení dělostřelců Augusta von Groeben u hladomorny, na nádvoří hradu se nechat pobavit kejklířem, nebo se občerstvit ve středověké krčmě a ochutnat vyhlášené šternberské koláčky.

„Občanské sdružení Posázavský Pacifik při této příležitosti již tradičně vypravilo v sobotu zvláštní vlak z Benešova do Českého Šternberka a Kácova," připomněl Petr Štoček.

Vlak jel z Benešova do Kácova a zpět

Ten vyrazil z Benešova přesně v 10 hodin. Odtamtud pokračoval přes Čerčany, Hvězdonice, Chocerady, Samechov a Sázavu do zastávky Český Šternberk, která se nachází přímo pod stejnojmenným hradem. Poslední zastávkou pak byla železniční stanice Kácov, kde v půl dvanácté svou dopolední jízdu historický vlak ukončil. Na zpáteční jízdu do Benešova se pak Posázavský Pacifik vydal ve tři hodiny odpoledne.

„Zvláštní vlak je sestavený z historických přípojných vozů Balm z 60. let minulého století a veze ho motorová lokomotiva T 435.003 zvaná „Hektor", vyrobená v roce 1959," vysvětlil Petr Štoček.

Lidé se mohli cestou vlakem občerstvit

„Aby cestujícím jízda vlakem lépe ubíhala, budou mít k dispozici vůz s barovým oddílem, kde bude možné si zakoupit drobné občerstvení, teplé a studené nápoje a suvenýry. Točit se bude Kácovské pivo," dodal Štoček.

Pro cestující ze zvláštního vlaku byly rezervované prohlídky hradu Český Šternberk tak, aby měli bez problémů možnost stihnout zpáteční odjezd. Na prohlídku, která trvá zhruba 50 minut, se totiž čekají dlouhé fronty, a těm se díky rezervaci cestující Posázavského Pacifiku vyhnuli.

Na hradě Český Šternberk ožila historie

Již podeváté expozici hradu Český Šternberk zaplnili historické postavy, které představovali dějiny rodu Sternbergů a jejich rodového sídla. Návštěvníci se setkali nejen s všeobecně známými osobnostmi jako byl Jiří z Poděbrad nebo František Palacký, ale například i s maminkou či s babičkou současného majitele hradu Zdeňka Sternberga. Tradiční Putování šternberskou historií se konalo 18. a 19. října.

„Nejsou to jen běžné kostýmované prohlídky," uvedla kastelánka hradu Zuzana Míková. „V každé místnosti prohlídkové trasy se odehrává scénka, která naživo přiblíží našim návštěvníkům, jak se na hradě žilo v různých obdobích, a připomene i slavné osobnosti české historie, které jsou se Sternbergy spjaty."

V knihovně tak návštěvníci potkali mladého Františka Palackého sepisujícího sternberské dějiny, své první významné dějepisné dílo. Vedle v jídelně se seznámili se správcem českých zemí, pozdějším králem, Jiřím z Poděbrad, jak se svou manželkou Kunhutou ze Sternberga dohaduje, kam nejlépe a nejvýhodněji provdat své dcery.

„Každý rok naše Putování obměňujeme, připravujeme nové scénky, aby se u nás pobavili i ti, kteří již navštívili některý z předchozích ročníků," dodala kastelánka.

Na Putování šternberskou historií se podílelo na padesát nadšených hereckých amatérů, kteří jsou vesměs stálými i sezonními zaměstnanci hradu.

„Nemůžeme se ani nazývat ochotníky, protože všichni účinkující se hraní věnují jen o tomto jediném víkendu v roce," řekla kastelánka. „Výjimkou je pouze kejklíř, který představuje své kousky na hradním nádvoří, a členové Československé společnosti vojenské historie Brno, kteří rozbili dělostřelecké ležení u Hladomorny."

Dělostřelci povyprávěli návštěvníkům o životě vojáka v polovině 19. století a předvedli, ale i nechali zájemce vyzkoušet, jak se střílelo z děla a z dobové pušky.

Prohlídky se pořádaly v sobotu 18. a v neděli 19. října od 9 hodin ráno každých 15 minut, poslední prohlídka odešla patnáct minut po čtvrté hodině odpolední.

Kdo si chtěl návštěvu Putování šternberskou historií ještě více zpříjemnit, mohl se do Českého Šternberka vydat historickým motorovým vlakem, který občanské sdružení Posázavský Pacifik vypravilo pro tuto příležitost v sobotu dopoledne z Benešova a z Kolína.

Kateřina Řeháková, zástupkyně kastelánky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Roku 1241 založil Zdeslav z panského rodu Divišovců nad řekou Sázavou raně gotický hrad a pojmenoval jej Sternberg, počeštěle Šternberk. Jméno jednoho z prvních kamenných hradů v Čechách odvodil jeho zakladatel ze svého erbovního znaku, zlaté osmihroté hvězdy, a dle dobové módy poněmčovat názvy (Stern = hvězda, 
Berg = hora).
Středověká podoba raně gotického hradu je skryta v jádru dnešní stavby, která byla vytvářena několika úpravami. Stavební vývoj sahá od pozdně gotických přestaveb zdokonalujících obranný systém, až po honosné raně barokní úpravy interiérů pro účely pohodlného obývání. Začátkem 20. století byl hrad znovu upraven, aby vyhovoval moderním nárokům na bydlení, vybudován byl vodovod, hrad byl elektrifikován a ve 30. letech ještě vybaven ústředním topením.
Rod zakladatele, Sternbergové, hrad vlastní dodnes. Současným majitelem je Zdeněk Sternberg (*1923).
Český Šternberk se řadí k nejlépe dochovaným hradním celkům v České republice.

Autor: Martina Křečková

20.10.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Pomocní dělníci ve výrobě, uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: Pracoviště Benešov Benea, zdravé osoby, nutná lékařská prohlídka. První kontakt telefonicky. Po dohodě termínu projednání místa v Benešově, Čechova 437. Pracoviště: Ayb - v.v. s.r.o. - benea, Křižíkova, č.p. 1529, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Volodymyr Ayb, +420 608 516 044.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Bankovní makléř 22 000 Kč

Bankovní makléři Osobní bankéř/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Vlašim, - denně se potkávat se zajímavými lidmi a pomáhat plnit jejich sny- pracovat s nejnovějšími digitálními technologiemi a učit klienty, jak se používají naše aplikace- pomocí unikátního poradenského modelu radit klientům jak dobře hospodařit s penězi, - neustále se zajímat o klienty a o to, jakou mají zkušenost s bankovními produkty a vymýšlet způsoby, jak tuto zkušenost obohatit - být aktivní a neustále zlepšovat své obchodní dovednosti.Požadavky:, - máte min. SŠ vzdělání (maturita) a chuť se zdokonalovat- jste rád/a mezi lidmi a komunikační dovednosti patří mezi vaše silné stránky- nečekáte na úkol, dokážete aktivně oslovit klienta- proudí vám v žilách "digitální" krev (alespoň z části:-)) a nebráníte se používat sociální sítě- dokážete přijmout zodpovědnost a je na vás spolehnutí, - usilujete o co nejlepší individuální výsledky, smysl pro týmovou práci, Nabízíme:- práci, která má smysl jak pro vás, tak v očích ostatních- možnosti, které může nabídnout pouze velká banka. Takové věci se prostě jinde naučíte stěží- skvělý přehled v bankovním oboru a možnost zdokonalit se v něm- dobrou odměnu a k ní super benefity, které využijete při každé příležitosti.https://www.velkemoznosti.cz., 25 dnů dovolené ročně- 5 dnů zdravotního volna bez udání důvodu- Zvýhodněné produkty a služby České spořitelny i partnerských společností- Nadstandardní příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění v celkové výši až 25 200 Kč/rok- Kariérní růst napříč finanční skupinou ČS- Program pro rodiče, který se po narození dítě vrací zpět do práce, - Příspěvek na hlídání dětí (až 4000 Kč)- Stravenky ve výši 95 Kč/den plně hrazené zaměstnavatelem- Systém Cafeterie umožňující si vybrat nejrůznější zážitky v hodnotě 6000 Kč/rok- Možnost stát se členem jednoho nebo více sportovních a kulturních klubů- ozsáhlé spektrum rozvojových a vzdělávacích programů, včetně jazykových kurzů- Placené volno na charitu..., Výběrové řízení proběhne dne 5.6.2018 od 10 hodin na pobočce České spořitelny ve Vlašimi. Pracoviště: Česká spořitelna a.s. vlašim, Lidická, č.p. 1697, 258 01 Vlašim. Informace: Radka Klíchová, +420 735 711 150.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště Votice, provádění výrobních operací, obsluha osazovacích automatů, obsluha optického testeru, ruční osazování součástek, pájení, montážní práce. Práce v denní úkolové normě v třísměnném režimu. Vzdělání v elektrooboru výhodou. Zácvik, proškolení, test., schopnost komunikace a čtení pracovních postupů v českém jazyce, orientace ve výrobních výkresech, manuální zručnost,soilehlivost, trpělivost, pečlivost. Dobrý zrak., Návštěvní hodiny pro zájemce o zaměstnání: Votice pondělí, středa 8.00 - 15.00 hod.. Pracoviště: Nvision czech republic a.s., Klášterní, č.p. 1, 259 01 Votice. Informace: Anna Musilová, +420 317 079 079,317 079 804.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 20 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve výrobě (kromě hutní výroby a slévárenství) Mistr v logistice. Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Petrovice u Bystřice, Požadujeme: řízení a organizace prací, dohled nad plněním úkolů a dodržováním časového harmonogramu, kontrola dodržování bezpečnosti práce, kontrola technického stavu vybavení a strojů, zaškolování pracovníků, kontrola a vyhodnocování práce a výroby, motivování pracovníků, komunikace s dodavateli a zákazníky. Znalost na základní úrovni Excel. Znalost výuky ANJ.13 mzda, stravenky, příspěvek na penzijní a životní pojištění, volný vstup do plaveckého bazénu v Benešově. První kontakt telefonicky.. Pracoviště: Alpla spol. s r.o.., 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: Lenka Karmazínová, +420 603 824 858.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolský slet, ilustrační foto.

Ochutnávku XVI. všesokolského sletu uvidíte v neděli v Brandýse

Lítačka

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

OBRAZEM: Nejlepší fotografie z víkendových akcí

Střední Čechy /ANKETA/ - Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého víkendu.

Neřež pokřtí své nové album v sobotu v Sázavském klášteře

Sázava - 20 let Neřež je název alba, které na dvou CD mapuje dvě desetiletí této legendární kapely. Kromě lety prověřených hitů ale přináší také nové písničky, na nichž se podílely i zpěvačky Marie Rottrová a Lucia Šoralová. Nahrávka bude pokřtěna v sobotu 26. května na velkém koncertu v Sázavském klášteře. Více již v rozhovoru se spoluzakladatelem skupiny, zpěvákem a kytaristou Zdeňkem Vřešťálem.

Úterní ráno bylo plné motorkářské smůly

Střední Čechy – Smolné ráno zažívalo v úterý hned několik motocyklistů. V různých koutech středních Čech se stali účastníky dopravních nehod.

Kladrubské hry odstartovaly svou druhou stovku

Kladruby – Další zápis do historie Rehabilitačního ústavu Kladruby začaly v úterý 22. května psát už 101. Kladrubské hry. Ty úplně první si vymyslel Vojmír Srdečný v roce 1948. A jen zdravotní důvody, jak při zahajovací řeči zmínil ředitel ústavu Josef Hendrych, zapříčinily, že se bývalý tělocvikář tentokrát jejich zahájení nezúčastnil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT