Zařízení, orientujícímu se na seniory s demencí, podle ombudsmanky chybí odbornost.

Nedostatek sester

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová zařízení v Ostředku kontrolovala v minulém roce na jaře.

Z kontroly podle ní vyplynulo, že v sanatoriu nebyl dostatek sester pro zajištění ošetřovatelské péče, část péče navíc poskytovali pracovníci bez kvalifikace. „Nedostatečnou péči dokládají konkrétní případy nevhodného způsobu ošetřování ran, způsobování zbytečné bolesti i zhoršování zdravotního stavu," uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Lidé trpící demencí mohou být ze špatné péče v neklidu a především se u nich zvyšuje riziko úrazů. Sanatorium to podle mluvčí řeší tím, že omezuje klienty v pohybu, a spoléhá se na tlumení léčivy. Navíc léčivé prostředky běžně podávají lidé, kteří nejsou zdravotníky.

Ilustrační foto.
Zvýšit nájemné o inflaci? Města nedělají. Alespoň většinou

Nedostatek soukromí

Podle ombudsmanky zaměstnanci sanatoria nesledovali a nedokumentovali efekt léků. Podmínky v zařízení mohly také umožňovat snadné zneužití léků s tlumicím efektem. Podle závěrů Šabatové sanatorium nerespektovalo ani soukromí klientů, intimní úkony se běžně odbývaly před zraky jiných. „Právním posouzením poznatků z návštěvy ochránkyně dospěla k názoru, že zjištěná pochybení nepředstavují jen porušení zákona, ale dosahují intenzity ponižujícího zacházení ve smyslu Listiny základních práv a svobod a Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod," uvedla mluvčí.

Zprávou ombudsmanky se bude zabývat vláda. Zařízení z Ostředku totiž podle Šabatové její kancelář loni neinformovalo, zda uskutečnilo opatření k nápravě.

Jednatel sanatoria Alexandr Kučera řekl, že ombudsmanka vyvolala několik správních řízení, a ta, která už skončila, stížnosti veřejné ochránkyně práv nepotvrdila. „My jsme jí to psali. Nevím, proč tohle dělá," poznamenal Kučera. Doplnil, že v sanatoriu nejsou stoprocentní, ale jakékoliv vážnější pochybení odmítl.

Pochyby už byly

Na jaře 2016 šlo o třetí návštěvu ombudsmana v sanatoriu od roku 2008. Už tehdejší veřejný ochránce práv Motejl zjistil vážné nedostatky.

Sanatorium zahájilo činnost v roce 2001. K dispozici je v něm 27 pokojů s 68 lůžky. Web sanatoria uvádí, že zdravotní péče je zajišťovaná zdravotnickým personálem 24 hodin denně, praktický lékař dochází jednou týdně, psychiatr podle potřeby.

12. ročník akce Čistá řeka Sázava, kterou organizuje od začátku Posázaví o. p. s.
Na uklízení řeky a jejích břehů vyrazí stovky dobrovolníků