Aby nebylo o husy nouze, o to se postarají většinou farmáři. I na biofarmě u Kamberka se majitelka pustila do příprav hus k prodeji. Na jedenáctý listopad je má totiž předobjednané i dva měsíce dopředu.

„Největší poptávka je na svatého Martina a Vánoce. Jelikož se lidem v dnešní době nechce zvířata zabíjet, musíme husy připravit se vším všudy, než se dostanou do rukou zákazníka. Nejdříve je pořádně vykrmíme. Ty nejtlustší zabijeme, následně spaříme, zbavíme peří a nakonec i vnitřností," řekla majitelka biofarmy Linda Nárovcová.

Lidé na Benešovsku tradici svatomartinských hus dodržují. Podle farmářů jim ale příliš nezáleží na tom, zda pocházejí husy podle plemena z Čech nebo třeba z Francie. Hlavním faktorem je tloušťka a vykrmenost.

I přesto, že někteří si husu rádi upečou doma, pro ostatní je v okrese připravena řada tématických akcí, kde příchozí ochutnají svatomartinské pochoutky i víno.

Dnes, přímo v den oslav svatého Martina, se mohou zájemci vydat do Týnce nad Sázavou, kde pořádají svatomartinský průvod. Slavnostní pochod začne u MC Motýlek v 17 hodin. Pořadatelé seznámí příchozí s legendou svatého Martina, posléze budou připravená taneční i pěvecká vystoupení. Nakonec si účastníci budou moci opéct buřty na ohni nebo ochutnat sváteční rohlíčky s teplým čajem.

Obdobný průvod je připravený v městě Sedlec Prčice, kde účastníci vyjdou do ulic v 16 hodin od Základní umělecké školy. Společně poté všichni pomohou rozsvítit město.

Zítra také nebude o slavnostní zábavu nouze. V Neveklově budou již od 9.30 zahájené Svatomartinské slavnosti přímo na Náměstí Jana Heřmana. Po celé dopoledne zde budou moci zájemci ochutnat tradiční české jídlo a pití, v deset hodin přijede samotný svatý Martin na bílém koni. Během akce se bude také žehnat vínu nebo vystoupí šermířská skupina pro pobavení nejmenších.

Ti, kteří chtějí jen hodovat, mohou dorazit do známé votické restaurace Modrá Kočka. Již po čtvrté tu na svatého Martina pořádají husí hody, samozřejmě s ochutnávkou výborného sezónního vína.