Stejně jako odzvonilo Vánocům, visí na vlásku také působnost jejich symbolu. Stromky, kterým teplo našich domovů příliš nesvědčí, ze sebe sypou jehličí a doslova si říkají o vyhoštění. To znamená poplach pro pracovníky technických služeb. Období kolem Tří králů totiž bývá právě tím, kdy se suchými vánočními stromky plní kontejnery nejčastěji.
„V Benešově máme rozmístěných devět speciálních kontejnerů. A už jsme je jednou vyváželi. Lidé je totiž bohužel plní vším možným. Nakonec je tedy budeme muset třídit, co do nich patří a co ne,“ řekl ředitel benešovských technických služeb Bohumil Rataj s tím, že podruhé mají naplánováno vyvézt stromky po víkendu, kdy očekávají největší nápor. Kontejnery zůstanou na svých místech až do konce ledna.
Tři kontejnery na suché jehličnany mají k dispozici také Týnečtí. „Vyvážet je hodláme příští týden, to už budou jistě naplněné,“ uvedl Zdeněk Jahoda, ředitel Provozního střediska Týnec Technických služeb Benešov. Ani tady nejsou všichni obyvatelé pořádní a stromky od ostatního odpadu netřídí. „Nacházíme je poházené okolo popelnic,“ posteskl si Jahoda a jeho slova potvrdil i kolega z Benešova. „Musíme pak jezdit a dodatečně stromky svážet,“ zmínil.
Mezi svátky rozmístili kontejnery také ve Vlašimi. Obyvatelům k dispozici tu zůstanou do poloviny ledna. Suché symboly Vánoc ze zdejších domácností skončí na skládce v Trhovém Štěpánově. „Ono je to na stromky, ale lidi tam stejně nahází úplně všechno. Proto se s nimi nedá dělat nic jiného,“ prozradila pracovnice vlašimských technických služeb.
Jinak tomu bude v Benešově. Zatímco v předešlých letech tu stromky pálili, letos zvolili jiný postup. „Suché vánoční stromky budeme poprvé drtit na štěpku a používat jako hnojivo k zeleni ve městě,“ dodal Bohumil Rataj.