„Právě seděl v bagru a jel kolem. Kdo mu tuto práci přikázal, neřekl,“ uvedla nazlobeně jedna z obyvatelek sídliště.

I její děti si na hřišti kdysi hrály. Nejen pro ně rodiče už před čtrnácti lety svépomocí a s finančním přispěním radnice postavili prolézačky. Celou tu dobu nikomu nevadily, žádné dítě se na nich nezranilo. Jenže. Nyní prý nesplňují evropské normy, proto musejí zmizet.

„Přišli za námi mladí rodiče, že mají s ostatními lidmi v sídlišti domluvené, že tam postaví dětské hřiště,“ řekl Daniel Štěpánek, starosta města s tím, že proti záměru radnice nic nemá. Řekli jsme jim, že staré trubkové prvky je ale potřeba odstranit,“ potvrdil starosta.

K tomu se měli sejít obyvatelé sídliště. Sešli, avšak už v době, kdy se vytrhané prvky válely zkroucené na zemi. Krátce po tom po poškozených prolézačkách poskakovaly děti a vyhnal je odtud až příjezd strážníků. Ti prostor obehnali plastovou páskou. Kdo demolici starých, stále funkčních prolézaček nařídil, není jasné. Radnice se k tomu nehlásí.

„My jsme žádný příkaz nedávali, bylo to všechno na domluvě. Ta ale vázla mezi generacemi nájemníků v Družstevní ulici,“ je přesvědčený Daniel Štěpánek, starosta Bystřice.

Sedm statečných žen a jeden muž proto vyrazilo minulý týden na radnici a žádalo po úřednících vysvětlení, proč jimi instalované prvky musely zmizet ze sídliště. Zároveň rodiče chtěli také nápravu.

„Podle našeho mínění šlo prvky, které nesplňovaly normy, upravit. Dopadové plochy se nakonec budou přidělávat u dvou atrakcí. Ale takhle to šlo udělat u každé prolézačky. Jenže nyní jsou zničené a děti si nebudou mít kde hrát. Asi je pro někoho lepší, že se mladí budou scházet v čekárnách nebo v hospodách,“ zhodnotila žena.

S takovým názorem starosta Bystřice souhlasí i když připomíná, že o prvky, které vzaly za své po ataku bagru, se nikdo příliš nestaral. Město Bystřice nyní na své náklady dva zachráněné prolézací prvky vrátí, po kontrole bezpečnostního technika, na místo a opatří je takzvanými dopadovými plochami vyhovujícími normám EU. Zničené prolézačky ale skončily v kovošrotu.