Akce s krycím názvem Repete zaměstnávala nejen benešovské kriminalisty řadu měsíců. Nakonec se ale podařilo úspěšně odhalit hned několik distributorů drog z Benešovska.

„Vzhledem k povaze trestné činnosti provedli zadržení podezřelých policisté ze středočeské zásahové jednotky,” uvedla Veronika Čermáková, tisková mluvčí benešovské státní policie. V rámci opatření, které má souvislost se zásahem v Chrášťanech, byli zadrženi čtyři dealeři drog. Zda v Chrášťanech evidovali obyvatelé zvýšenou kriminalitu, nechtěl starosta obce Pavel Hruška, říct. K celkové situaci se rovněž vyjadřovat nechtěl.  Ihned po zadržení obviněných policisté provedli domovní prohlídky jejich bytů i nebytových prostor.

„Při těchto prohlídkách se podařilo zajistit větší finanční obnos, který se pohyboval  v řádech desetitisíců. Mohl by pocházet ze samotné trestné činnosti. Dále policisté zajistili i omamné a psychotropní látky, zejména marihuanu a pervitin. V objektech nalezli také další věci, které používají uživatelé drog pro jejich aplikaci,” dodala Veronika Čermáková. 

Hlavním aktérem drogové případu byl osmatřicetiletý muž, který na území Benešova, Týnce nad Sázavou, Vlašimi a dalších místech v okresu poskytoval za úplatu či protislužby uživatelům omamné a psychotropní látky, především pervitin a marihuanu. Kromě něj obvinila policie ještě další tři osoby, které dealerovi tyto látky obstarávali.  Hlavní obviněný si část drog nechával pro svou vlastní potřebu, jelikož je jejich dlouholetým uživatelem.

„Policistům je muž velmi dobře znám, neboť za páchání drogové kriminality ho v minulosti vyšetřovali již několikrát, naposledy v roce 2015,” doplnila Veronika Čermáková.Všechny čtyři zadržené muže kriminalisté obvinili z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V případě odsouzení za tuto trestnou činnost, hrozí dealerům mimo jiné trest odnětí svobody v rozmezí 1 až 5 let. Osmatřicetiletému muži pak hrozí trest až do výše 10 let, neboť byl za drogovou trestnou činnost v minulosti již odsouzený. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně. 

Stálý boj s drogami

Přes tento úspěch je boj s drogami i na Benešovsku běh na dlouhou trať. Drogovou činnost potírají policisté preventivně. Prověřují poznatky a tipy, o kterých se dozví sami při vyšetřování i od veřejnosti. „V úspěšném potírání této trestné činnosti pomáhají kriminalistům velmi významnou měrou také jejich kolegové ze základních útvarů na Benešovsku,“ dodala Veronika Čermáková.

Samotnou kapitolou, co se týče boje s návykovými látkami, jsou idiči motorových vozidel. Ročně zachytí policisté na silnicích několik stovek případů, kdy motorista řídil po vlivem nějaké drogy. Nejhorším obdobím je právě období letních měsíců. V této době i proto policisté pravidelně navyšují silniční kontroly.

S drogami se snaží na Benešovsku dlouhodobě bojovat i města. Benešov a Vlašim jsou dokonce jediná města v kraji, která disponují plánem protidrogové prevence, které se zaměřují na mládež i na již aktivní uživatele drog.