Tak jako na začátku letních prázdnin čeká tranzitní silnice v regionu i tento poslední prázdninový víkend velké zatížení. Spousta motoristů se bude vracet z letní dovolené nebo odvážet děti od prarodičů.

Ani během letních měsíců nehodovost na silnicích neslábla. Na Benešovsku statistika vykázala do tohoto týdne 158 dopravních nehod, při nichž zahynuly tři osoby, čtrnáct jich bylo těžce zraněných a osmdesát devět jich utrpělo lehké zranění. Oproti loňským prázdninám nastal výrazný pokles v počtu nehod o 135.

„O nebezpečnosti a závažnosti nehodovosti však nevypovídá počet dopravních nehod ani výše škody, ale počet zraněných osob, kterých je oproti roku 2008 o 16 procent více. Ve třinácti případech byl viníkem nehody řidič, který před, nebo během jízdy požil alkohol,“ poukázala Denisa Malá z preventivně informační skupiny.

„Aby byl návrat domů bezpečný, záleží hlavně na zodpovědnosti řidičů. Respektováním silničních pravidel se můžou vyhnout nebezpečným a nezvladatelným situacím, které je mohou za volantem zaskočit,“ dodala benešovská preventistka PČR s tím, že samozřejmostí by mělo být dodržování nejvyšší povolené rychlosti, bezvadný technický stav vozidla, bezpečný způsob jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, jako jsou dětské autosedačky.

Poslední prázdninovou neděli se policisté zaměří právě na řidiče, kteří závěr víkendu tráví na silnicích. Je připravená dopravně bezpečnostní akce, při níž hlídky zkontrolují technický stav vozidla i dodržování a respektování pravidel silničního provozu. „Tato akce má také za úkol působit na řidiče preventivně, a proto se jí zúčastní i policisté z preventivně informační skupiny, kteří řidičům, jež se podrobí běžné silniční kontrole, určitě udělají radost drobným dárkem s hesly vztahujícími se k pravidlům silničního provozu,“ popsala akci policistka Denisa Malá.