Dvaadvacetiletému Aleši Sobotkovi a o deset let staršímu Ladislavu Cháberovi bylo prokázáno, že po sebevraždě hudebníka Karla Svobody, jenž se zastřelil na zahradě svého domu v Jevanech, prodali snímky mrtvého skladatele bulvárnímu deníku Blesk. I přesto, že ani jeden z nich nebyl na místě. Kšeftovali totiž se záběry, které v Jevanech pořídili kolegové, staženými ze služebního počítače.
Pochybný zisk deseti tisíc korun za obrázky, které se reakce rozhodla nikdy nezveřejnit, ale oba policisty přišel draho. Nejenže okamžitě, jakmile se aféra provalila, dostali padáka a dodnes nemají zaměstnání, ale účet za jejich počínání jim nyní vystavil kolínský soudce Miroslav Vobořil. Trestním příkazem jim vyměřil šestiměsíční podmíněný trest s roční zkušební dobou, zároveň nesmějí pět let pracovat u žádné z ozbrojených složek státu ani u obecních policií.
Sobotkovi navíc propadl mobil a flashdisk, které použil ke spáchání dvou trestných činů (porušován í povinnosti dozorčí služby a zneužití záznamu na nosičích informací); musí také vrátit deset tisíc korun, které za kšeftování se zesnulým Svobodou vyinkasoval. Podstatnou část této sumy přitom vykutálení policisté stačili okamžitě rozfofrovat.
Oba nyní mají osm dní na to, aby proti verdiktu soudce Vobořila, který rozhodl od stolu pouze po prostudování dokumentace, případně podali odpor. „Pak by bylo nařízeno hlavní líčení,“ vysvětlil Jiří Kruml z kolínského soudu. Vyjádření expolicistů se získat nepodařilo – nezdá se ovšem pravděpodobné, že by v případu, kde se vina jeví jednoznačně, riskovali další ostudu.
Chábera se Sobotkou se Sobotkou ale nejsou jedinými policisty, kteří letos ve středních Čechách museli okamžitě svléknout uniformu a s ostudou si sbalit věci bez nároku na rentu, na niž jinak mají odcházející policisté nárok. „Těch, jimž byl ukončen služební poměr z důvodu profesního pochybení, je letos 14,“ konstatoval ředitel středočeské policejní správy Vladimír Ladovský.
Nejvíce z nich – jedenáct – pochází z Kladna, kde kvůli úplatkům byla na jaře doslova rozehnána místní dopravka. Vyšetřování totiž ukázalo, že mezi bílými čepicemi na Kladensku bylo běžné nechat se obměkčit čímkoli – od peněz až třeba po výslužku ze zabíjačky…
Počet odhalených lotrů v policejní uniformě je ve středních Čechách nejvyšší ze všech krajů. Plukovník Ladovský se však nedomnívá, že by to svědčilo o tom, že v řadách jeho podřízených panuje anarchie. Právě naopak. „Náš protikorupční program je tak důsledný, že se můžeme pochlubit konkrétními výsledky,“ vysvětlil.
Počet středočeských ochránců zákona, kteří se sami dostali do křížku se zákonem, přitom možná brzy vzroste. Do hledáčku Inspekce ministra vnitra, která se trestnou činností policistů zabývá, se totiž před týdnem dostalo oddělení cizinecké policie v Benešově. Jde ale o zcela čerstvou událost, a tak nikdo nepotvrdil informaci Deníku, že inspekce při svém zásahu odvezla ze služebny písemnosti, počítače i několik policistů. Jeden z nich údajně měl značně nadstandardní vztahy s místní komunitou pocházející ze zemí bývalé Jugoslávie, jež v centru Benešova oficiálně působí v oblasti pohostinství.
Probíhající vyšetřování potvrdila Hana Malá z ministerstva vnitra. „Bližší informace ale v tuto chvíli poskytovat nebudeme,“ odmítla uvést podrobnosti.
Právě policisté na Benešovsku jsou přitom pod drobnohledem kontrolních orgánů. Společně s kolegy z Rakovnicka jim totiž pokud jde o korupci lidé vystavili nejhorší vysvědčení v rámci telefonického průzkumu veřejného mínění, v jehož rámci agentura Ipsos Tambor zjišťovala pro potřeby policejních velitelů spokojenost občanů s prací jejich podřízených.