Další z řady dopravně bezpečnostních akcí (DBA) republikové policie, letos již třiatřicátá, se uskutečnila v rámci evropské akce členských států TISPOL v regionu v úterý od 8 do 18 hodin.
Zapojilo se do ní 14 pořádkových policistů ze všech obvodních oddělení a čtyři dopravní policisté, kterým asistovali v rámci praxe studenti pražské policejní školy.
„Hlídky zkontrolovaly 326 vozidel a kromě běžných přestupků odhalily dva pachatele trestné činnosti,“ informovala Zuzana Stránská (na snímku) z ředitelství PČR.
Týnečtí policisté měli v úterý dopoledne stanoviště v Družstevní ulici, kde v půl jedenácté zastavili osobní auto Kia řízené čtyřiadvacetiletým mužem z Benešova. „Zjistili, že řidič má do ledna 2010 zákaz řízení motorových vozidel, takže mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ uvedla policejní mluvčí.
Ještě většího výtečníka polapila vlašimská hlídka navečer krátce před 18. hodinou na silnici mezi Tehovem a Kladruby. Třiadvacetiletý místní podnapilý mladík si vykoledoval za řidítky motocyklu obvinění hned ze tří trestných činů. „Při dechové zkoušce nadýchal 0,94 promile, což policie předá odboru dopravy ke správnímu řízení jako přestupek,“ popsala Zuzana Stránská. Pachatel však má vyslovený zákaz řízení do ledna 2009, přičemž ani řidičský průkaz nevlastní, takže se současně dopustil jízdy bez příslušného oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí. Navíc cizí motocykl sebral ze stodoly bez vědomí majitele a na to je paragraf neoprávněného užívaní cizí věci.
Při dopravní akci policisté dále zjistili 39 přestupků, za něž řidiči v blokovém řízení zaplatili 10 600 korun, a dva obdrželi na zaplacení pokuty složenky. Tři prohřešky se budou řešit ve správním řízení. Kromě zmíněného podnapilého motocyklisty zjistili dva přestupky na železničních přejezdech, dvakrát nevyhovující technický stav vozidla a v osmi případech se motoristé nepřipoutali.
Kromě zmíněné DBA se policie z Benešovska podílí na preventivních i speciálních akcích zaměřených například na požití alkoholu. Spolu s celníky vyráží na komunikace na kontroly dodávkových i nákladních aut a ve spolupráci s Centrem dopravních služeb pro silniční dopravu kontrolují i za požití mobilní váhy především kamiony. „Do konce roku se podobných akcí uskuteční ještě několik,“ doplnila Zuzana Stránská.