Zcela v novém hávu, od té původní diametrálně odlišná, je policejní služebna s otevřenou recepcí Dopravního inspektorátu Policie ČR v Benešově, v ulici K Pazderně, která byla v pondělí slavnostně otevřena.
„Hlavním cílem této změny je vytvořit důstojné prostředí, ve kterém se bude občan cítit příjemně a kde získá všechny potřebné informace,“ říká podplukovník Pavel Havránek, zástuce ředitele OŘ Policie ČR s tím, že Projekt P1000 má přiblížit policii více k občanům tak, aby ji nevnímali jen jako represivní složku, ale jako partnera, který je připraven jim kdykoli pomoci,“ dodal.
Stejně jako ostatní služebny rekonstruované v rámci Projektu P1000 je interiér recepce laděn do modré a šedé barvy. Služebna má čekárnu pro oznamovatele, místnost stálé služby, jednací prostory i zázemí pro policisty, k tomu všemu odpovídající techniku včetně Internetu. Samozřejmostí je bezbariérový přístup a sociální zařízení pro hendikepované. Součástí prostorné recepce je i dětský koutek a přebalovací pult, množství informačních materiálů a LCD obrazovka, na které jsou promítány další důležité informace.
Služebna s moderní recepcí by měla ukázat vlídnou tvář policie a vytvořit pocit bezpečí a klidu pro občany, kteří přijdou na policejní služebnu. Speciálně vyškolený personál z řad civilních zaměstnanců bude připraven občanům pomoci v krizových situacích a poradit jim v jejich otázkách. „Na místo v recepci vypíšeme výběrové řízení. Měl by to být člověk se právním vzděláním a se znalostí cizích jazyků. V současné době budeme recepční službu suplovat z vlastních zdrojů,“ podotkl Havránek.
Ještě v letošním roce by se na benešovském okrese měly začít vylepšovat další tři policejní služebny. „Jednou z nich je kriminální policie v Čechově ulici v Benešově. Zázemí by mělo do budoucna sloužit i pro cizineckou policii, která by se měla do tohoto objektu přestěhovat. Dalšími vytipovanými objekty jsou obvodní oddělení ve Vlašimi a v Čechticích.
Šéf dopravní policie Martin Červíček, který se zúčastnil slavnostního otevření, by si přál, aby se přívětivé recepce s komfortním zázemím staly standardem ve styku občanů s Policií ČR. „Tato služebna není první modernizovaná v České republice, a doufám, že ani poslední. Musíme si říci, jaké služebny a jaké prostory chceme obývat a postupně je měnit. Plánovaná investice je tři a půl miliardy korun,“ uvedl Červíček.
V rámci Projektu P1000 bylo v loňském roce zrekonstruováno 51 policejních služeben, v roce 2008 to bude 120 služeben nové generace. Více o projektu naleznete na internetové adrese: www.p1000.cz.