Pachatelé se zpravidla rekrutují z řad dospělých. Není ale vyloučeno, což zase dokládá nedávná tragédie na finské základní škole, kde střelcem i obětí byli dvanáctiletí chlapci, že pachatelem může být i dítě. Nejspíš také proto situovali policisté jedno ze svých cvičení v Benešově do školní instituce. „Výcvik hlídek Policie České republiky se konal od tří hodin odpoledne v ZŠ Dukelská čtvrtého dubna. V okolí školy bylo více policejních aut. Cvičení do provozu školy nezasáhlo a výuka probíhala podle rozvrhu,“ uvedla ředitelka školy Hana Procházková.

Cvičení se nezúčastnili ani benešovští strážníci, kteří mají podle velitel Radka Stulíka své vlastní tréninky a výcvik. Informace o nácviku ve škole se dozvěděli s předstihem také rodiče žáků. Podle benešovského místostarosty Jakuba Hostka se město na ohlášené policejní akci podílelo podobně jako v případě cvičení v Táborských kasárnách. Zapůjčilo Policii ČR objekt, v tomto případě základní školu. „Akci jsme veřejnosti oznámili předem, aby kvůli více vozidlům policie před školou nedošlo k nějaké panice,“ dodal místostarosta.

Mluvčí Policie ČR Michaela Richterová potvrdila, že se jednalo o nácvik zásahu takzvaných prvosledových hlídek. Ty vznikly jako reakce státu na tragickou střelbu v restauraci v Uherském Brodě v únoru 2015. „Cvičení je naše interní záležitost. Výcvik policistů bude ve Středočeském kraji probíhat po celý duben na více školách,“ řekla mluvčí, ale odmítla upřesnit počet hlídek, které se benešovského cvičení zúčastnily a bez odpovědi zůstal také dotaz na námět nácviku.