Roman Lajpert.Zdroj: DENÍK/Zdeněk Kellner„Nevěděli jsme vůbec nic, jen to, co psali v novinách,“ popsal Roman Lajpert z Benešova první oficiálně zveřejněné informace o jaderné havárii.

V tom období ho zaměstnávalo Ministerstvo vnitra ČSSR jako klarinetistu Hudby pohraniční stráže. Ta sídlila v Benešově, zkoušela v Šímově síni dnešního Muzea umění a designu Benešov a jejím kapelníkem byl Rudolf Rydval. „Tehdy jsme se ale také ze západního rozhlasu, nejčastěji jsem poslouchal Deutche welle, dozvěděl, že nad Skandinávii pronikl z Ukrajiny velký radioaktivní mrak,“ uvedl pamětník.

Roman Lajpert, který v „hradní hudbě“ působil dvacet let se později stal ředitelem Základní umělecké školy ve Voticích. V roce 1986 ale s kolegy jejich muzika doprovázela na tehdy Vítězném, nyní Masarykově náměstí, prvomájový průvod. „Žádná omezení nebyla. Nikdo nevěděl, jak hrozná ta havárie byla. To jsme se dozvěděli až mnohem později,“ dodal Roman Lajpert.

Námraza na vedení v roce 1985
Pohlednice z minulosti: Mrazivé počasí před 35 lety rozpoutalo v zemi chaos
Objekty na prostranství proti čerčanskému vlakovému nádraží pomalované hesly. Za povšimnutí stojí i ukazatele směru v popředí snímku. I když Jihlava leží od Čerčan na jihovýchod a Milevsko na jihozápad, značky měly okupanty poslat na opačnou stranu.
Pohlednice z minulosti: Revolta byla v roce 1968 pouze na papíře a na zdech