O červené auto Škoda Fabia combi mohl přijít majitel autopůjčovny v Jablonné nad Vltavou. Zatím neznámý pachatel si vozidlo vypůjčil na falešné doklady jako Jandák a vzápětí v Táboře prodal pod jménem Kříž.
Případ, který stále došetřují policisté z Benešova i Tábora, začal minulý týden. V úterý 10. července si auto zapůjčil muž, jenž se prokázal občanským průkazem na jméno Richard Jandák.
Ve čtvrtek 12. července vyšla v internetových inzertních novinách nabídka prodeje zánovní Škody Fabie. Na inzerát vzápětí zareagoval 34letý muž z Mladé Boleslavi, který zatelefonoval na uvedené telefonní číslo. S mužem, který se představil Kříž, si domluvil na pátek 13. července dopoledne schůzku u nákupního centra Kaufland v Táboře.
Zájemce si vozidlo prohlédl a na místě s prodávajícím, který předložil občanský průkaz na jméno Petr Kříž, sepsal kupní smlouvu s údaji z falešné občanky a s údaji o vozidle z falešného velkého technického průkazu. „Kupující požadoval kopii technického průkazu a kopii kupní smlouvy, které jim zhotovili pracovníci prodejny Elektroworld,“ popsala benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská okamžik, kdy oba aktéry zachytila průmyslová kamera u vchodu do prodejny.
Kupující z Mladé Boleslavi se chystal s fabií domů. Ještě jednou zavolal na původní telefonní číslo prodávajícího, ale už se nedovolal.
Podle adresy opsané z falešné občanky si nechal přes mobilního operátora zjistit spojení s autopůjčovnou, ale byl nemile překvapený.
„Zjistil, že hovoří se skutečným panem Křížem, majitelem autopůjčovny v Jablonné nad Vltavou, a že vozidlo, které koupil za 98 tisíc korun, je majetkem firmy a není k prodeji,“ uvedla mluvčí.
Místo do Mladé Boleslavi jel tedy napálený muž do Jablonné nad Vltavou, kde za asistence policistů z týneckého obvodního oddělení nepoškozené auto vrátil majiteli autopůjčovny.

Na dopadení pachatele spolupracují policisté ze dvou sousedních okresů

Podvodník, jenž se minulé úterý objevil v Jablonné nad Vltavou, už v regionu zjevně působil na jaře.
„Neznámý, zhruba 20 až 25 let starý pachatel, jenž se prokazoval doklady na jména Kříž a Jandák i falešným řidičským průkazem, má štíhlou, asi 175 centimetrů vysokou postavu a hnědé, krátce střižené vlasy, na níž je vidět pleš. Oblečený byl do modré košile s dlouhými rukávy s tmavou kravatou, černých kalhot a na nohou měl černé špičaté boty,“ upřesnila pachatelův popis Zuzana Stránská z benešovské policie. Mladý podvodník měl koncem minulého týdne na zápěstí pravé ruky obvaz
Dva obdobné případy, jež se odehrály v březnu, a dá se předpokládat, že jsou dílem stejného pachatele, prošetřují táborští policisté.
„Žádáme občany, kteří muže zachyceného bezpečnostní kamerou poznali nebo mají k jeho osobě nějaké informace, aby kontaktovali policii. Buď přímo na obvodním oddělení nebo na lince 158,“ vyzvala ke spolupráci policejní mluvčí.