„Díky tomu, že už nemrze ani v noci, mohli nastoupit také pokrývači. Bohužel zima byla o něco delší, ale práce už zase pokračují podle plánu,“ připomněl farář Římskokatolické farnosti Sázava – Černé Budy Radim Cigánek s tím, že se blíží ke konci také úpravy parteru mezi kostelem a farou.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Práce na opravě střechy kostela je možné sledovat ze širokého okolí. Při opravě krovu a sanktusní věžičky, což je malá a štíhlá věž na hřebeni střechy kostela řemeslníci zjistili, že jsou dřevěné části konstrukce poničené víc, než se původně myslelo.

„Proto vrchní část věžičky tesaři vyvěsili na lešení a v této poloze zůstala po většinu zimy. Pod ní pak rekonstruovali poškozenou část krovu. Nyní už se blíží i tato práce k závěru,“ vysvětlil sázavský farář.

Do kostela se zatím nenastěhovaly ani nově vyrobené varhany. Jejich tvůrce, varhaník Rudolf Valenta z Prahy, je vyrobil ze suchého dřeva, ale obává se vlhkosti, která v zimě v kostele panuje. Právě skoková změna prostředí by mohla mít na nástroj neblahý vliv, proto dál zůstává u tvůrce v dílně.

„Celá rekonstrukce kostela stojí kolem 120 milionů, větší část uhradila dotace Evropské unie. Prostředky přidali i Arcibiskupství pražské, sázavská farnost a drobní dárci,“ dodal Radim Cigánek a připomněl, že veřejnost by se do kostela mohla poprvé podívat na přelomu května a června.