Loni sice hasiči také nezaháleli, ale své umění předvedli jen na Vltavě v Davli, protože, jak řekl výborný moderátor sobotního večera, starosta Viktor Liška, nechtěli si domů zavléci covid 19. „V Davli to bylo hezké, ale pak po Vltavě na parníku připluli na pozvání hejtmanky její kolegové z Visegradské čtyřky a zastínili výhled lidem na břehu,“ zavzpomínal s tím, že prudká reakce kritizující papalášské chování politiků na sociálních sítích na sebe nenechala dlouho čekat.

Břehy ratměřické nádrže byly ale tentokrát potentátů prosté a přes chladno, ale naštěstí bez deště, je znovu zaplnili diváci místní i hosté přespolní. A hasiči jim předvedli zase něco nového.

Režii a choreografii si vzal na starost jako obvykle František Voříšek. „Pro dnešní představení jsme vybrali českou hudbu klasickou a také rockovou. O další fontáně přemýšlím od doby, co ta předešlá skončí. Ale nápady do dramaturgie přinášejí i kluci ze sboru,“ uvedl krátce před generální zkouškou, kterou měli hasiči zhruba půl hodiny před premiérou.

Nad vodní hladinou se proto nesla hudba Antonína Dvořáka a především Vadima Petrova. Zněly ale také písničky kapel Škwor, Traktor, Kabát, domácích SakraMejdlo nebo Sto zvířat s frontmankou Janou Jelínkovou, ratměřickou rodačkou a její písničkou Ty vole na základní škole.

„Téma dnešního večera je život, bude to o dětství, lásce nebo škole,“ připomněl režisér s tím, že náklady na celou hasičskou akci jsou srovnatelné s režií na výbornou kapelu.

K proudnicím se sice postavilo jen tucet hasičů, ale organizační tým byl více než čtyřnásobně větší. Finále pak připravovali zhruba týden a skutečně „ostré“ byly pak poslední tři dny. „Kluci jsou šikovní, každý už ví, co má dělat,“ dodal Fanda Voříšek.

Závěr akce kolem třiadvacáté hodiny obstaraly přídavky a ohňostroj.