Potvrdil to benešovský starosta Jaroslav Hlavnička. „Po vyklizení vnitřků a bližším prozkoumání se nyní ukazuje, že stavební úpravy, které se mají uskutečnit, jsou komplikovanější. Proto by ukončení rekonstrukce mohlo přijít až během velkých prázdnin, nebo možná i po nich,“ sdělil.

Časový harmonogram by se měl týkat minimálně přízemí objektu. Až tam oheň nedoputoval. A obdobné to bylo i v dalších částech objektu. Jenže výkonnou vzduchotechnikou rozvedený horký vzduch, jehož teplotu vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru Benešov odhadli až na 800 stupňů Celsia, vykonal své. 

Něco zničil požár, něco voda

Navíc všechno totálně zdevastovaly mastné černé saze a nakonec i hasební voda.

„Měli jsme nakoupené zboží na vánoční prodej. Uložené bylo v igelitových sáčcích a v zalepených papírových kartonových krabicích. Mysleli jsme si, že alespoň tohle zboží zachráníme, ale bylo totálně zničené,“ připomněla  Marie Hložková, majitelka prodejny s dětským oblečením Matýsek, jejíž obchod fungoval v prvním patře Obchodního domu Hvězda už od roku 1997.

Zboží, o kterém Marie Hložková hovořila, poničil vzdušný žár a posléze zkázu dokonala voda, kterou hasiči do objektu stříkali rozbitými okny a snažili se zabránit rozšíření požáru i do dalších částí stavby.

Benešovský starosta však přes komplikace, s nimiž se majitelé Hvězdy nyní při obnově objektu potýkají, vyzdvihl jejich úsilí o jeho záchranu. „Musíme majitelům poděkovat, že se k nastalé situaci postavili čelem. Klobouk dolů, že tu ten barák nenechali stát vyhořelý a neponechali ho svému osudu,“ dodala Hlavnička.