Od počátku letošního roku funguje pod hlavičkou městského úřadu původně neziskové sdružení tří subjektů, infocentrum Vlašim.
Přes rok už je také v provozu pracoviště infocentra s internetovou studovnou v prostorách zrekonstruovaného vlakového nádraží.
Podblanické infocentrum se stalo příspěvkovou organizací města, která je svým zaměřením orientovaná převážně na turistický ruch, ale slouží i obyvatelům regionu. Co dělají zaměstnanci infocentra v zimě, když turisté přijíždějí minimálně?
„Jsme tu nejen pro turisty, ale i pro místní obyvatele. Před Vánoci bývá hodně kulturních akcí, které pomáháme organizovat a propagovat. Návštěvníci také využívají veřejný internet. Internetová studovna má otevřeno do pozdních odpoledních hodin,“ řekla vedoucí infocentra Lenka Röschelová a dodala, že v tomto období se také prodává hodně vstupenek na pražská divadelní představení. Zimní období je pro pracovníky příspěvkové organizace také časem příprav na veletrhy cestovního ruchu v Brně a v Praze.
„Na obou veletrzích propagujeme region Podblanicko a také Posázaví,“ uvedla Röschelová, podle níž návštěvnost v zimních měsících není zanedbatelná. Aby letní turistická sezona proběhla bez problémů, je třeba se na ní připravit už v zimě.
Pracovníci infocentra připravuji tipy na výlety, vyhodnocují návštěvnost zajímavých míst spojených s aktivní turistikou, ubytováním i stravováním ve Vlašimi a okolí, chystají nové propagační materiály a spolupracují s radnicí a místními organizacemi na propagaci sportovních a kulturních akcí.
„Ke stávajícím suvenýrům, které jsou u nás k dostání, přibudou letos nové, sběratelsky velmi žádané štítky na hole,“ dodává vedoucí Podblanického infocentra.
Starosta Luděk Jeništa ale nevyloučil, že v případě, že pracovníci nové příspěvkové organizace nebudou během zimy dočasně využití, mohou být nápomocní v administrativě na ostatních úsecích samosprávního celku.

KAREL CHLUMEC