Přesně tento postup mohou očekávat na Benešovsku také řidiči, kteří budou mít „příliš těžkou nohu“ na silnicích druhých tříd číslo 106, 111 a 114. Právě na nich radary doplní ty v Benešově v Čechově a Vlašimské ulici a také novější zařízení v Kozmicích.

„Jen za loňský rok jme ve Vlašimské a Čechově ulici zaznamenali dvanáct tisíc přestupků,“ potvrdil velitel Městské policie Benešov Radek Stulík. „Osm a půl tisíce z nich jsme předali ke správnímu řízení,“ dodal s tím, že ostatní překročení rychlosti nebyla tak markantní, proto je dál nikdo neřeší nebo se jich dopustily vozidla IZS, tedy policisté, hasiči a zdravotnická záchranka.

Kolik tato vozidla měřenými úseky jela, není jasné. Jisté ale je, že nejrychlejší řidič prolétl Vlašimskou ulicí rychlostí 93 a Čechovou dokonce 104 kilometrů v hodině.

Zabránit takovým excesům chtějí proto také v Chlístově ležícímu na silnici II/106. Tam měl být radar zapůjčený z Benešova už od začátku letoška. Zatím nainstalovaný není, ale podle starosty obce Bohumila Rataje se tak stane v nejbližších dnech.

O něco později, ale nejspíš ještě v prvním pololetí letoška, by měl radar „rychlíky“ odhalovat také na území města Bystřice. Vytipovaných úseků je tam hned několik. „Jeden z nich je na silnici číslo 114 procházející Jírovicemi a Jarkovicemi. Tam bude jak zařízení pro okamžité měření rychlosti tak to zaznamenávající rychlost úsekovou,“ potvrdil bystřický starosta Michal Hodík.

V plánu vedení města je ale i další instalace měřidla v ulicích K Nesvačilům a na ní navazující ulici K Líšnu. Obě komunikace se směrem k centru svažují a nejspíš právě to vede k častému nedodržování předepsaného rychlostního limitu.

V obou sídlech musejí před zahájením měření uzavřít veřejnoprávní smlouvu, díky níž pro ně bude úkony spojené s vyhodnocováním přestupků zajišťovat Městská policie Benešov.