Sezení u počítače může vážně poškodit zdraví.
Nejvíce kvůli nesprávné a strnulé pozici před počítačem trpí páteř. Naopak na zrak monitory přímý vliv nemají. Oči sice mohou být z několikahodinového soustředění na obrazovku unavené, červené a náchylnější k infekcím, tyto obtíže však po dostatečném odpočinku odezní.
„Počítač dioptrie neovlivní. Může vyvolat zarudnutí, pálení nebo pocit suchého oka, protože když se člověk dívá na monitor, tak méně mrká, ale celkově se zrak kvůli počítači nezhorší,“ sdělil oční lékař Pavel Dvořák.
S bolestmi páteře se však setkává spousta lidí, která před počítačem tráví většinu svého času. Jaké části páteře se to týká, závisí na dalších faktorech, například jak má člověk nastavenou židli, na které sedí, či co podniká, když vstane od počítače. Tyto zdravotní problémy však mohou mít trvalé následky.
„Pokud někdo trpí bolestmi hlavy kvůli krční páteři a nebude se věnovat regeneračnímu cvičení, může mít bolesti i potom, co práce s počítačem zanechá. Ačkoliv bolesti nepotrvají stále, budou se vždy na chvíli vracet,“ uvedl fyzioterapeut Miroslav Holeček.
Pro předcházení zdravotním potížím je nutné trávit volný čas jinak, než opět v sedavé pozici u televize nebo počítače. Doporučuje se nějaká sportovní aktivita či alespoň protažení svalstva kolem páteře. „Muži mohou hrát hokej nebo fotbal, ženy preferují strečingové cviky a poslední dobou i cvičení pilates,“ dodal Holeček.
Důležité je také vhodné prostředí při práci s počítačem.
„Monitor by se měl nacházet okolo padesáti centimetrů od očí, přibližně v jejich výši. Také by na něj nemělo přímo dopadat světlo,“ upřesnil Dvořák.
„Na počítač mám brýle s antireflexní vrstvou a také sedím na speciální židli, aby mě nebolela záda. Zatím jsem žádné problémy neměla,“ řekla Kris〜týna Drdová z Lešan.

KRISTÝNA KNÖDLOVÁ