Přestože na otázku kdy se populární jarní výšlap koná, odpovídali pořadatelé většinou, že v sobotu 2. dubna, první chodci vyrazili na trať už v pátek večer.

„To se týkalo těch, kteří se rozhodli pro sto kilometrovou vzdálenost. Na trasy sedm až padesát kilometrů a cyklotrasy se startovalo v sobotu mezi šestou až dvanáctou hodinou,“ vysvětlil Jiří Polesný, předseda Klubu českých turistů s tím, že letošní pochod měl rekordní účast. „Určitě je to tím, že bylo krásné počasí, ale také proto, že jičínský pochod Za Rumcajsem, který je cílem většiny turistů se konal už minulý týden,“ dodal Polesný.

Mezi účastníky byl i Vladimír Vachek z Holoubkova u Rokycan, který se svěřil, že stovka, kterou bez problémů ušel byla už jeho 1250. „Já chodím od roku 1974 a skoro jenom stovky. Kratší tratě jen výjimečně,“ sdělil Vachek, který si postěžoval, že už to není, co to bývalo. „Dřív se konalo kolem padesáti stokilometrových pochodů za rok. Teď jich je s bídou pětadvacet až třicet,“ posteskl si turista, který o sobě tvrdí, že je ještě ze staré školy.

Žádné trackové hole, masírování chodidel, speciální svítilny. „Chodím v obyčejných botaskách, které mi vydrží tak čtyřicet pochodů. Do batohu si dám limonádu, tatranku, baterku, abych si posvítil na turistické značky a to je všechno. Víc není potřeba,“ dodal skromný důchodce.

Dálkoplazy, turisté, ale i ostatní, kteří se nebáli pěší chůze dorazili do Benešova na pochod za povidlovým koláčem z nejrůznějších koutů republiky. Ať už to bylo z Ostravy, Plzně, Karlových Varů či jen několik kilometrů vzdálených Olbramovic.