„Pro letošní rok jsou připravené výraznější změny, a to nejen, co se týká jednotlivých tras, ale i dalších věcí," upozornila jedna z pořadatelek Dana Bakošová s tím, že změny se týkají zejména trasy z Votic, Olbramovic, Střezimíře, Mladé Vožice a obou pěších tras z Tábora.

Dětská trasa je pouze jediná, startuje z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. Ta je připravena také pro cyklisty ze všech čtyř cyklistických tras. Trasa ze Střezimíře již není dětskou trasou, ale trasou pro všechny pochodníky, stejně jako všechny ostatní trasy.

„Chtěla bych upozornit všechny ty, kteří mají v plánu se zúčastnit pochodu na trasách padesát kilometrů a více, že turistický pochod v délce nejméně padesát kilometrů je považován vyhláškou ministerstva zdravotnictví za zdravotně náročnou sportovní disciplínu," zdůraznila Dana Bakošová a dodala, že účastníci pochodu se musí tedy držet popisu trasy a značení, nemohou jít podle svých zkušeností z předchozích let.

Pochod Praha-Prčice, který jeho pořadatelé pořádají tradičně třetí květnovou sobotu je tady. Už zítra se mohou příznivci dálkových pochodů vydat na trasy dlouhé 70, 50, 44, 43, 42, 40, 35, 33, 31 a 30 kilometrů, děti na trasu v délce 23 kilometry. Pro cyklisty jsou pak připravené trasy v délce 76, 73, 58 (dětská) a 52 kilometry. Pořadatelé nezapomínají ani na vozíčkáře. Jejich trasa měří 13 kilometrů a vydat se na ni mohou společně se svým doprovodem od motorestu v Miličíně.

„Dětská trasa je určena výhradně dětem do 15 let v doprovodu nejvýše dvou osob starších 15 let a osobám nad 60 let," připomenula jedna z pořadatelek závodu Dana Bakošová a zopakovala, že každý se účastní na vlastní nebezpečí a případné potíže si musí vyřešit vlastními silami a prostředky.

Zároveň doporučila, aby si trasu pochodu zvolil každý účastník po zvážení svého zdravotního stavu, sil a schopností, aby dorazil do cíle v Prčici na náměstí nejen ve fyzické, ale i psychické pohodě. Pro všechny trasy je cíl otevřený od 11 do 20 hodin.

Poprvé se Pochod Praha-Prčice konal 17. dubna 1966. Měl pouze jednu trasu a zúčastnilo se ho 469 pochodníků. Odměnou každému byla stužka. Už o čtyři roky později měl pochod trasy dvě a i počet chodců byl daleko vyšší. Tisíc sto šedesát účastníků obdrželo v cíli kovovou rybu. Rok od roku se pak navyšovaly nejen počty tras, ale především účastníků. I suvenýr se měnil. Botičku, tak jak ji znají současní vyznavači Pochodu Praha-Prčice, obdrželi vytrvalci v cíli až v roce 1973. Ovšem kovovou. Plastová ji nahradila až v roce 1977.

Trasy 49. ročníku Pochodu Praha-Prčice

TRASY PRO PĚŠÍ
Praha – Trasa Karla Kulleho – metro Háje ⋌70 km
Týnec nad Sázavou – Trasa Zdeňka Hájka – Spol. centrum Týnec ⋌42 km
Pikovice – u lávky ⋌50 km
Čerčany – železniční stanice ⋌50 km
Benešov – sokolovna u železniční stanice ⋌44 km
Bystřice – Trasa Jardy Bursíka – železniční stanice ⋌35 km
Olbramovice – pod nádražím ⋌33 km
Střezimíř – železniční stanice ⋌31 km
Tábor – autobusové nádraží ⋌30 km a 43 km
Mladá Vožice – u autobusového nádraží ⋌35 km
Sedlčany – Robinova trasa – Kulturní dům Josefa Suka ⋌30 km
Milevsko – Dům kultury ⋌31 km a 40 km
Petrovice u Sedlčan – základní škola ⋌30 km

TRASA PRO DĚTI
Votice – náměstí ⋌23 km

TRASY PRO CYKLISTY
Praha – metro Opatov ⋌76 km
Milevsko – Dům Kultury ⋌52 km
Tábor – autobusové nádraží ⋌58 km (děti) a 73 km

TRASA PRO VOZÍČKÁŘE
Miličín – motorest ⋌13 km