I desetkrát denně vyjíždí záchranáři k lidem, které pobodal hmyz.

„V těchto letních měsících vyjíždíme i desetkrát denně k zdravotním potížím po pobodání hmyzem. Proto je velmi důležité umět dobře poskytnout první pomoc, ale zároveň se zaměřit na prevenci, tak aby k bodnutí vůbec nemuselo dojít,“ sdělila tisková mluvčí Středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

V letních měsících hrozí lidem pobodání od vos, včel, sršňů a jiného hmyzu. Ve většině případů je následkem bodnutí zarudnutí a menší svědivý, pálivý a bolestivý otok. Někdy ale může dojít k závažné život ohrožující alergické reakci. Bodnutí v těchto případech může způsobit i smrt.
Prvním varováním je nechodit v trávě bez obutí, i když bodavý hmyz může vniknout až do sandálů.

„Procházky opravdu vyžadují opatrnost a obezřetnost, člověk si musí dávat pozor, kam šlape,“ upozornila mluvčí Janečková.
Další letní činností, při níž může hmyz bodnout, je jízda na kole. Pod tričko nebo otvory v cyklistické helmě se mohou dostat například vosy, které tak mohou bodnout i několikrát po sobě.

„Na tento sport proto doporučujeme používat přiléhavé oblečení a helmu, která má v otvorech síťky určené proti vniknutí hmyzu,“ řekla Janečková.
Při jídle a pití nápojů venku může dojít při nepozornosti ke spolknutí nebo vniknutí vosy nebo jiného hmyzu do dutiny ústní, případně k pobodání, což může mít za následek otok hrtanu a dušení.

Jak tedy poskytnout první pomoc?

„Pokud dotyčný není alergik a nejedná se o bodnutí na krku, stačí lokálně místo chladit a tím mírnit otok. Na svědění a pálení zabírají masti s obsahem antihistaminik, například Fenistil, volně prodejný v lékárnách,“ uvedla Janečková.