Podle něj se mělo nejprve hlasovat o čtvrtmiliardové půjčce, po té o rozpočtu na letošek. Teprve pak o nových pravidlech regulujících sestavování rozpočtu a čerpání peněz s ohledem na výši rezerv.

Nakonec nepovedenou schůzi odstartovalo něco jiného. Vedení města chtělo projednat úvěr 250 milionů. Na to, že to není možné, upozornil předseda kontrolního výboru Roman Tichovský. Ten připomněl, že stále platná, i když letitá pravidla sestavování rozpočtu, neumožňují tak vysoké zadlužení města.

Ale ani přeházení sledu bodů, za což se omluvila právnička Magda Zacharieva, nemuselo nutně vést k ukončení schůze. Stačilo nové hlasování. Jenže při diskusi, jak z problému ven, se přišlo na závažnější věc. „Uvědomil jsem si, že jsme hned na začátku nehlasovali o programu zastupitelstva,“ přiznal místostarosta Jiří Švadlena, který schůzi místo přítomného, ale hlasově indisponovaného starosty moderoval. Starosta Benešova pak jeho názor potvrdil. „Právě jsem si ze záznamu ověřil, že jsme skutečně nehlasovali o programu,“ konstatoval.

A bez schváleného programu jednat nelze. Jeho nové schválení by bylo také možné, ale do znovuzahájení schůze se už nikomu nechtělo.

Místostarosta Jiří Švadlena v samém závěru nepovedené záležitosti několikrát prohlásil, a to i k pobavení publika, že se stále hledá viník blamáže.

Vinu na úřednici však opoziční politici nechat nechtěli. Jan Hrachovský upozornil, že úředník program jen navrhuje. „Tím, kdo nakonec i schvaluje, je rada města,“ připomněl.
Obvinění ze špatně připravené schůze na sobě zase nechtěla nechat radní Jaroslava Pokorná Jermanová. „To už se nemůžeme ani spolehnout na úředníky?“ uvedla a od Hrachovského znovu slyšela o tom, kdo nakonec rozhoduje.

Hned ve 21 hodin, bezprostředně po překotném konci schůze, zamířily úřednice zpět do kanceláří. Upravily program a s novým termínem vyvěsily na úřední desku. Jednání může začít, jen pokud se o tom veřejnost 7 krát 24 hodin předem, dozví.

Opakovaná, přesto od začátku zcela nová schůze, i s projednáním návrhu Luboše Machuldy na ukončení jednání o vzniku zábavního parku v kasárnách, ukončení spolupráce PR agentury s městem navržené Janou Čechovou a také pravidly vzniku rozpočtu, půjčkou 250 milionů a rozpočtem s miliardovým výdajem, se uskuteční ve čtvrtek 1. února od 18 hodin. Nejspíš v Divadle Na Poště.