Přesně tak vypadala ještě nedávno pěšina spojující starou část města vedoucí od tamní fary římskokatolické církve k záhybu řeky Sázavy na levém břehu proti pláži v Náklí.

To by se mělo brzy změnit. Vlastně už se mění. V těchto týdnech historickou cestu rekonstruují dělníci z místní stavební firmy, která zvítězila ve výběrovém řízení vypsaném týneckou radnicí.

Právě tahle část městské komunikace pro pěší, vybavené stupni obroubenými otesanými žulovými kvádry, se už na začátku nového školního roku stane součástí naučné stezky, o níž usiluje Vlastivědný klub Týnec nad Sázavou.

„Nyní probíhá výběrové řízení na výrobu informačních tabulí a jejich zhotovení včetně grafických prací," informuje na webu města projektová manažerka Martina Höhnová s tím, že součástí informačních panelů budou 
i herní prvky a úkoly pro děti včetně GPS souřadnic k hledání schránek v terénu při 
nyní velice oblíbené hře, takzvaném geocachingu.

Na stezce dlouhé zhruba šest kilometrů najdou chodci celkem devět zastavení.

První zastavení bude na strategickém místě města, autobusovém nádraží. Další pak turisté najdou u mostu TGM, mlýna pod hradem, u kostela sv. Šimona a Judy nebo nedaleko města ve směru na Krusičany u dvou tůněk s obojživelníky.

„Zastavení s informační tabulí bude i u památného dubu a v lokalitě Na Cihelně s nádherným výhledem na Týnec," uvedl předseda Vlastivědného klubu Týnec (VKT) Daniel Povolný.

Stezka vznikne nákladem zhruba dvou milionů korun. Na financování se podílí VKT vlastními prostředky, dotace a také půjčka klubu od města.

Jedinou kaňkou na realizaci naučné stezky je bortící se zeď farní zahrady u nově vznikajících schodů.
„S církví jsme nejednali," přiznal předseda Vlastivědného klubu Týnec.

Na otázku Benešovského deníku, zda se se vznikem schodů změní také vzhled farní zahrady, odpověděl včera stavební technik Arcibiskupství pražského, Roman Lutz.

„Na její celkovou opravu nyní bohužel nemáme peníze," potvrdil. „Zeď ale bude v nejbližší době zabezpečena, aby se neuvolňovaly další kameny na stezku a do budoucna počítáme s tím, že ji po etapách opravíme," dodal Lutz.