Jen v benešovské farnosti se Tříkrálové sbírky zúčastní pětadvacet skupinek koledníků. Sbírka je svého druhu největší veřejnou akcí v Česku a organizuje ji Charita Česká republika.


Skupinky koledníků, doprovodné akce i distribuci pokladniček organizují jednotlivé místní Charity, často ve spolupráci s farnostmi, školami či různými mládežnickými organizacemi. Všichni koledníci budou mít úředně zapečetěné kasičky a jeden z nich bude mít také průkaz vydaný Charitou ČR. Za příspěvek dárce obdrží bílé zlato. Tříkrálový cukřík v originálním novém obalu, obdélníkový sáček se symboly sbírky.


Cukrem, kalendáříky a dalšími drobnými dárky Tři králové každý rok děkují těm, kteří přispěli do sbírky na pomoc potřebným lidem.


Všechny pokladničky z Tříkrálové sbírky budou rozpečetěné až na úřadě v Benešově v pátek 13. ledna, kde pak dojde ke sčítání darů.


Výnos Tříkrálové sbírky je tradičně z největší části věnován na podporu záměrů pro lidi v nouzi na území ČR. Jde o různé formy podpory a pomoci pro nemocné, lidi se zdravotním postižením, seniory, matky s dětmi v tísni a pro další jinak sociálně potřebné. Sbírka má předem jasně daná pravidla pro rozdělení výtěžku.


Tradiční součástí sbírky je také Tříkrálový koncert, jehož jubilejní desátý ročník se uskuteční v neděli 8. ledna od 18 hodin a v přímém přenosu jej uvede ČT 1. Koncert moderují Martina Kociánová a Jan Čenský. Vystoupí Věra Martinová, Václav Neckář & Bacily či Lenny, Spirituál kvintet a Slza.