„Je to pro mě srdeční záležitost,“ přiznala usměvavá žena, a i když si na startu přála, aby bylo odpadků co nejméně, přivítala by, aby obdobných akcí bylo ještě víc. „Je to tady skvělé,“ potvrdila výbornou atmosféru sázavského gruntování.

Obdobě ji vnímal také Pražan, Pavel Mašín. I on dorazil k Sázavě už potřetí.

„Účastním se i jiných akcí na podporu a ochranu přírody, a když jsem se od kamarádky dozvěděl o Čisté řece Sázavě, přijel jsem také sem,“ uvedl na startu v Krhanicích s tím, že věří tomu, že Sázava bude jednou čistá, protože lidé pochopí, že kolem sebe nemají dělat nepořádek.

Tomu by se chtělo i věřit. Vždyť každoročně je odpadků v řece méně a méně. Jenže to má spíš na svědomí každoroční gruntování, než uvědomění lidí.

Zájem zúčastnit se akce mělo podle pořadatelů z obecně prospěšné společnosti Posázaví tentokrát méně dobrovolníků. Na svědomí to mohla mít také nepříznivá předpověď počasí a poměrně chladno. Přesto Posázaví přikročilo k dosud nepoznanému.

„Letos poprvé jsme vyhlásili stop stav. Přihlášky byly na internetu, ale jejich přijímání jsme zastavili už na začátku týdne,“ připomněla mluvčí Posázaví Jaroslava Tůmová a vysvětlila, proč k tomu organizátoři přistoupili. „Vzhledem k tomu, že se do čištění zapojilo také hodně škol, další brigádníci by se spíš motali. Vlastně by neměli co sbírat,“ je přesvědčena mluvčí.

Také proto se na všech pěti úsecích řeky neuklízelo po celé tři dny. Tři úseky brigádníci ošetřili jen v pátek a sobotu, jeden v sobotu a v neděli. Pouze úsek na dolním toku řeky se podrobil očistě od pátku až do neděle.

„Nebylo co sbírat,“ zopakovala Jaroslava Tůmová.