Na dvoutýdenní dobrodružnou plavbu po světových mořích se vypravilo na šedesát plavčíků a námořních kadetů z Vlašimska a Benešovska. Na závěr prázdninového putování oceány dopluje posádka škuneru Měsíční záře už v sobotu 26. července do cíle na Marshallových ostrovech. Tady na malé mořeplavce čeká ukrytý poklad.
Takové je hlavní motto letošního druhého běhu letního tábora, který pravidelně pořádá vlašimské občanské sdružení Strom v Kupsově mlýně na břehu Blanice kousek za Vlašimí.
„Hrozně rychle to uteklo, už za dva dny doplujeme do cíle. Celý rok tábor připravujeme a za čtrnáct dní je to pryč,“ povzdechla si s úsměvem hlavní táborová vedoucí Kateřina Vinšová a dodává, že Měsíční záře už má za sebou plavbu ve vodách kolem Aljašky, zastávku na Havaji, rozbouřené moře kolem Ohňové země i zastávku v africké Keni. Po exotickém Borneu už přijde na řadu závěrečná etapa a vyzvednutí pokladu.
Celotáborové hře je přizpůsobeno vše do nejmenších detailů včetně vzhledu tábora. Dvě řady stanů s podsadami spojuje příď škuneru s kotvou, na zádi lodi se pak vypíná kapitánský můstek, pod nímž malí mořeplavci každý den nastupují, aby se dozvěděli výsledky soutěží i to, co je čeká následující den plavby.
„Máš rači s česnekem nebo kečupem,“ ptá se každého táborníka služba při výdeji večeře a podává vyhladovělým námořníkům čerstvé langoše.
Při jejich přípravě se v táborové kuchyni namáhá každý, kdo má dvě ruce a vlastní zdravotnický průkaz. Nechybí ani kapitán Měsíční záře Aleš Roubíček. „Neposlušní plavčíci jsou přidělováni do kuchyně k mytí nádobí nebo škrábání brambor,“ žertuje kapitán bez uniformy.
„Vaří se tu opravdu dobře, máme výborného šéfkuchaře Vlastu, ale uznání si zaslouží celá lodní kuchyně,“ poznamenala vedoucí tábora. Poté co langoše zmizely v žaludcích námořníků, nastává mezi stany hemžení. Každodenní rituál pokračuje nástupem družin pod kapitánským můstkem a táborníci s vlajkami a v pruhovaném očekávají výsledky denních soutěží.
„Nástup ještě neskončil,“ umravňuje z velitelského místa halas některých námořníků Kateřina Vinšová a kapitán, který ještě před chvílí vyráběl langoše, čte rozpis nočních hlídek a rozkaz na příští den.
Neklid mezi malé táborníky nejspíš vnesla zpráva o večerním country bálu na palubě škuneru. Je jisté, že námořníci po náročném dni neodolají tanci. Ti, kteří měli k večeři česnek, zvažují, zda si vyčistit zuby nebo jestli česnekový odér k námořníkům patří. „Hrajete prosím vás hip-hop,“ přišel se zeptat asi desetiletý námořník šéfa skupiny Countrio Roberta Slezáka. Ze záporné odpovědi táborník příliš nadšený nebyl. Sotva ale začala hrát hudba ve stylu country, malý námořník na hip-hop docela zapomněl. Do přicházející noci u Blanice se nesly evergreeny i méně známé písně a společným i párovým tancům odolal jen málokdo.
„Všechny děti jsou v pořádku, nikdo nemarodí, úrazy se nám vyhýbají. Dokonce nemáme problém ani s klíšťaty nebo vosami. Počasí je stejně jako na moři střídavé a jsme připraveni na všechny varianty,“ vzkazuje rodičům táborníků Kateřina Vinšová a dodává, že v lesích poblíž tábora už rostou houby a borůvky.

KAREL CHLUMEC