Václav Zemek, Vlašim,
poslanec, ČSSD.

Václav Zemek.

Paradoxem celé téhle záležitosti je, že Velká Británie měla dojednané jedny z nejlepších podmínek ze všech států Unie. Co jí i zbytku Evropy brexit přinese, dnes nedokáže říci nikdo. Je to totiž rovnice o mnoha proměnných. Libra se kvůli tomu propadá, evropský trh se najednou zmenší. Peníze z Británie, která byla čistým plátcem, už nepomohou dotačnímu balíku. Co to přinese třeba i pro Čechy pracující na britských ostrovech, také není jasné, i když premiér Cameron ujišťoval, že se obyvatelé z Evropské unie nemusí ničeho obávat. Z toho všeho mi pak vyplývá, že se britští voliči rozhodovali emocionálně a nepřemýšleli nad důsledky. Je ale možné, že to nakonec Česku přinese i určité výhody. Země, jako třeba Švýcarsko, pokud chce nabízet své služby nebo práci v zemích Unie, musí tak činit přes své pobočky v zemích EU. A tak to bude i s Velkou Británií. A právě to jí vezme pracovní místa a u nás se díky tomu naopak vytvoří.

Jsem přesvědčen, že Česká republika má v Unii více výhod než nevýhod. Přesto je jasné, že řada českých politiků hraje na notu euroskepticismu. Bohužel výhody členství v Unii nejsou dostatečně zdůrazňovány. A v tom je obrovské mínus ze strany nás, politiků. Nedokážeme totiž lépe připomínat klady. Brexit určitě nastartuje diskusi o dalším uspořádání Unie, a to bude také dobře pro Česko. Hlasy naší republiky, jako člena Visegrádské skupiny, budou teď určitě lépe slyšet i v Bruselu, a to už jen proto, aby se podobný brexit neopakoval i v jiné zemi.

Roman Tichovský, Benešov,
zastupitel města, ODS.

Roman Tichovský.

Když je Evropská unie nepoučitelná, pak to takhle dopadnout muselo. Přesto si myslím, že je to škoda, i když já osobně jsem euroskeptik. Unii nemusím a její systém dotací mě rozčiluje a ničí.

Že by se i u nás hlasovalo 
v referendu o tom, zda setrvat v Evropské unii, nebo z ní vystoupit, si vůbec neumím představit. Za stávajícího stavu Evropské unie si ale myslím, že by bylo skutečně lepší stát mimo ni. Pokud by se Unie reformovala, pak se přikláním k tomu v i nadále setrvat.


Petr Hostek, Benešov, 
starosta města, ČSSD.

Petr Hostek.

Myslím, že si o to Evropská unie koledovala už delší dobu. Vždyť je všeobecně známé, že se zabývá třeba i tím, jak mají být velké klece pro nosnice nebo kolik bezkontaktních pisoárů má mít restaurace pro čtyřicet hostů. A na druhou stranu se to, že to s odchodem myslí Britové smrtelně vážně, zlehčovalo. Je to jen důsledek toho, o co jsme se jako Unie, už několik let intenzivně snažili. Jsem z výsledku referenda trochu špatný a nelíbí se mi to.

Nechci malovat čerta na zeď. Pokud ale Unie nebude 
s to zvládnout některé záležitosti, třeba i nekontrolovanou migraci, je možné, v případě, že se v Česku najde dobrý rétor, který dokáže oslovit masy, že to dopadne u nás podobně jako ve Velké Británii.


Luděk Jeništa, Vlašim, starosta města, senátor, VPM.

Luděk Jeništa.

Tenhle výsledek referenda 
v Británii jsem opravdu nečekal. Předpokládal jsem, že Britové budou moudřejší a že v Unii zůstanou. Mám z toho pocit smutku a lítosti a také pocit, že něco, na čem se nechalo tolik práce, se najednou zastavuje. Obávám se i toho, aby brexit nebyl podnětem pro další státy. To už se nyní projevuje například ve Francii.

Nejsme Velká Británie, jsme malá země ve střední Evropě závislá hlavně na exportu, referendum o vystoupení z Unie u nás proto nehrozí. Ať už se náš kontinent bude dál vyvíjet jakkoliv, měly by v něm být zachovány největší devizy společné Evropy, volný pohyb osob a volný obchod.


Benešovský deník stál také o názor dalších dvou političek s bydlištěm na Benešovsku, poslankyň z hnutí ANO 2011. Telefonáty benešovské zastupitelce a místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Jaroslavě Pokorné Jermanové i poslankyni Ivaně Dobešové však zůstaly bez reakce.