„Především. Námět na zřízení babyboxu ve Vlašimi vznikl při uzavření mého jistého babyboxového přátelství s náměstkyní hejtmana Středočeského kraje pro zdravotnictví Jiřinou Fialovou, která je protagonistkou babyboxů a několikrát se slavnostních otevření babyboxů i osobně účastnila," vysvětlil v úvodu zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess.

Při jednom takovém slavnostním aktu byl přítomen i ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek, který přišel za Ludvíkem Hessem s nabídkou zřídit babyboxy i na středočeských záchrankách. Tedy i ve Vlašimi.

„Já s tím rád souhlasil, ale od realizace je to ještě hodně daleko. Mám totiž na programu zřizování babyboxů na několik měsíců dopředu. Tedy nemohu slíbit, že to bude ještě letos," poznamenal Ludvík Hess. Zároveň ale připustil, že do konce roku by se to mohlo třeba podařit.

V současné době je na území České republiky nainstalovaných 63 babyboxů, v kterých našlo útočiště už 114 miminek.

Sedm babyboxů je už vyměněných

„Dokonce sedm babyboxů, z původní desítky je už vyměněných za nové," podotkl zakladatel babyboxů v České republice.

Ve Středočeském kraji jsou babyboxy již v Benešově, Kladně, Kolíně, Kutné Hoře, Mělníku, Mladé Boleslavi, Nymburce a Příbrami. V budoucnu je Ludvík Hess plánuje zřídit i ve zbývajících dvou okresních městech. V Berouně a Rakovníku.

„Ve čtvrtek 19. března otvíráme babybox ve Znojmě a 8. dubna pak v Kladně. Ale tam půjde o výměnu starého za nový," dodal Ludvík Hess, kterého mnozí znají pod přezdívkou babydědek Lu.

Babybox v benešovské nemocnici Rudolfa a Stefanie, který byl nainstalovaný 11. srpna 2009 a o týden nato slavnostně otevřený jako sedmadvacátý v pořadí, a je umístěný u vchodu do gynekologicko – porodnického pavilonu pomohl vstoupit do života už dvěma novorozencům. V sobotu 18. června 2011 brzy ráno nalezl personál nemocnice v babyboxu odloženou holčičku, která dostala jméno Janička. Stala se tak celkově devětačtyřicátým dítětem zachráněným díky babyboxu. Děvčátko bylo v pořádku a vážilo 2,7 kilogramu a měřilo 43 centimetrů.

Obdobný scénář se pak opakoval v polovině září 2012. Tehdy někdo umístil do benešovského babyboxu zhruba sedmiměsíčního chlapečka, kterého pojmenovali Pavlík po zdravotní sestře Pavlíně Opavské, která jej z babyboxu vyzvedla. Klučina se tak stal celkově již sedmasedmdesátým odloženým, nechtěným miminkem v České republice, kterému toto zařízení zachránilo život.

A jak benešovský babybox funguje?

Ve chvíli, kdy se otevřou venkovní dvířka schránky, na sesterně novorozeneckého oddělení se okamžitě spustí signalizace a kamerový systém ukáže, co se v boxu děje. Sestra, když zjistí, že v babyboxu je odložené dítě, ho jde okamžitě vyzvednout. Mezitím než dorazí přivolaný dětský lékař, aby zjistil zdravotní stav nalezence a zabezpečil jeho životní funkce, novorozenecká sestra zajistí nezbytné ošetření a odbornou péči. Povinností přivolaného pediatra je mimo jiného i informování sociální sestry, která posléze vše řeší s příslušnými úřady.