Ještě v roce 2021 byla situace zcela jiná. „Někdo tam pneumatiky stále přiváží, ale kdo to je, nevíme. Nepřijede tam jeden člověk s malým autem, ale hned celý kamion,“ tvrdil tehdy starosta Ostředka Marek Škvor. Ve středu 22. března 2023 přiznal, že v současnosti nemá úplně představu, jak místo vypadá nyní, avšak o dříve založené černé skládce všeho možného pochopitelně věděl. Rozšiřování skládky je ale snad už konec, protože pneumatiky nyní brání přístup do areálu hlavní bránou.

Nový majitel komunikuje s obcí

Škvor kvůli spáleništi a jeho likvidaci už dříve komunikoval s krajským úřadem. Ten ho informoval, že obec do problému bude moci zasáhnout teprve tehdy, až firma, které areál patří, přestane existovat. Starosta proto vyjádřil v minulosti obavy, že veškeré náklady na likvidaci padnou na obec. Tato černá vize se ale nakonec, jak to nyní vypadá, neuskuteční.

„Koncem roku 2022 se konala exekuční dražba, takže celý areál by měl získat nový majitel. Ten se se mnou už spojil a nastínil další postup,“ potvrdil starosta.

Výlov rybníku Lačnov u Postupic.
Malé kapry čeká stěhování do větších rybníků. Začaly jarní výlovy

To by podle něj mělo znamenat, že pneumatiky budou odvezené, areál dostane nové oplocení a celý prostor projde sanací.

Obec ale s vyřešením problému nemůže pomoci, ani jej urychlit. Může jen sledovat, co se kolem děje, protože se stále jedná o soukromý majetek.

„Naše obec majiteli dá doporučení, ale více do záležitosti zasahovat nemůžeme. Snad ale svítá na lepší časy. Věřím, že nový majitel by mohl dokázat s věcí pohnout ještě letos. Cítím z jeho strany velkou snahu,“ dodal ostředecký starosta.

Hasiči zasahovali několik dní

Továrna na zpracování starých pneumatik u Bělčic, místní části obce Ostředek, lehla popelem před šesti lety. Všechno začalo ve středu 10. května 2017. Požár haly i vysloužilých pneumatik nevěstil nic dobrého. K nebi stoupal mohutný sloup černého jedovatého dýmu. Hasiči z deseti požárních jednotek, které tam tehdy zasahovaly, oficiálně ukončily zákrok až o devět dnů později. Kvůli použití pěnidla v hasební vodě několik dnů obyvatelům Bělčic pěnila i voda ze studní. Pak měl nastat čas na úklid, ale ten se z řady důvodů dodnes úplně nepovedl.

Na pozemku stále leží tisíce opotřebovaných pneumatik. Některé tam byly už v době požáru, další jsou ale docela nové. Požárem vznikla škoda 110 milionů korun a jako příčinu hasiči určili technickou závadu na zařízení.