Benešovsko/ Vaření, ohřev vody a vytápění domácností se mnohým lidem opět o něco prodraží. Společnost Středočeská plynárenská se rozhodla od začátku července zvýšit ceny zemního plynu.
„Zákazníci z kategorie domácností však toto opatření pocítí nejméně. Konečná cena pro tuto skupinu odběratelů vzroste jen o 2,2 procenta,“ uvedla uvedla mluvčí Středočeské plynárenské Simona Hladíková.
Za zdražováním stojí nepříznivý vývoj cen ropy
Podle jejich slov důvodem mírného zdražování je nepříznivý vývoj cen ropných produktů a černého uhlí na světových trzích. Ani další posilování kurzu koruny k americkému dolaru nedokázalo plně pokrýt vliv růstu cen uvedených komodit.
Domácnosti, jež používají zemní plyn pouze k vaření, ročně nyní zaplatí o několik desetikorun víc. Lidé, kteří jím i topí a ohřívají vodu, budou muset uhradit zhruba o 650 korun víc.
V topné sezoně zlevnili, nyní musí zdražovat
„I tak zůstanou ceny ve třetím čtvrtletí přibližně o deset procent nižší než loni ve stejnou dobu. Zdražili jsme sice již na počátku dubna o sedm desetin procenta, ale předtím jsme dvakrát výrazněji zlevňovali,“ poznamenala mluvčí Středočeské plynárenské s tím, že od října loňského roku ceny zemního plynu v průměru poklesly o 5,46 procenta a od ledna tohoto roku o dalších 5,8 procenta. Jelikož to bylo v topné sezoně, řada lidí to uvítala.
Nad cenami plynu měl dříve dohled Energetický regulační úřad. Od prvního dubna se legislativa změnila a trh s touto komoditou byl plně otevřen.
„Zdražování čehokoliv je vždy špatné. Ovlivní to potom další zvýšení cen čehokoliv,“ řekl Petr Málek.
„To je opravdu hrozné. Zase zdražování? Topení máme na plyn, vaříme na plynu. Už takhle je to drahý a příští zimu by se to topení určitě pěkně prodražilo,“ zlobila se Jana Jelínková z Kutné Hory s tím, že se snaží o to mít ekologickou domácnost. „Takhle se vyplatí koupit si kamna a v zimě budou topit dřevem a uhlím,“ dodala Jelínková.
Problémy se zdražováním plynu naopak nevadí Eriku Němcovi. „Plyn nepoužívám téměř vůbec,“ uvedl Němec.
Úprava cen se do záloh na odběr plynu nepromítne. Ty společnost upravuje automaticky při vyúčtování spotřeby, které zákazníci dostávají zhruba jedenkrát za rok. Při každé změně ceny ale mohou lidé sami nahlásit stav plynoměru pro kontrolu. V místech, kde nebyly odečty fyzicky provedeny a zákazník stav nenahlásil, se provádí rozúčtování standardní metodou, a to na základě takzvané otopové křiv〜ky podle dané vyhlášky.