„Naši pracovníci objevili myší trus na podlaze a na stole ve skladu potravin Trus hlodavců se však nacházel také v kuchyni, konkrétně na kanystru s fritovacím olejem a na pracovním stole," informoval ředitel Krajské veterinární správy Zdeněk Císař s tím, že míra porušení předpisů byla nad rámec obvyklých zjištění. „Nebývá běžné, abychom nacházeli trus hlodavců tam, kde se manipuluje s potravinami a připravují pokrmy," dodal ředitel.

Zásadním pochybením majitele, kromě hygienických nedostatků bylo i to, že veterináři nalezli také neoznačená vejce neznámého původu.

Veškeré snahy získat vyjádření provozovatele České hospody v Domašíně skončily neúspěchem. Informace o provozovně jsou dostupné i na portálu Potraviny na pranýři, kde jsou informace, že v domašínské hospodě byly nalezeny kromě trusu hlodavců také mrtvé myši. Na stránkách Vlašimi zase, že majitele hospody čeká v červenci dražba majetku z důvodů nesplacené pohledávky.

Od začátku letošního roku má Státní veterinární správa (SVS) jako novou kompetenci také kontroly zařízení stravovacích služeb, respektive prostor, kde se v těchto zařízeních zachází s potravinami živočišného původu.

„Zjistili jsme nečistoty v kuchyni svědčící o dlouhodobě zanedbávaném úklidu prostoru. Na podlaze i kuchyňském zařízení se nacházela zašlá špína, na mycím dřezu byla plíseň. V lednicích se nacházely smyslově změněné potraviny s nárůstem plísně a prošlým datem použitelnosti a minimální trvanlivosti. K přípravě pokrmů byla používána neoznačená vejce. Těch byla zjištěna více než stovka a provozovatel k nim nepředložil žádné nabývací doklady," upřesnil mluvčí SVS Petr Pejchal.

Podle vlašimského starosty Luďka Jeništy je Česká hospoda dobrý název a tím, že stojí hned u hlavní silnice, mělo zařízení slibný potenciál k tomu, aby dobře prosperovala.

„Je otázkou, jestli ten potenciál byl využit. Jsme malé město a každá provozovna s kuchyní má svou pověst, která se rychle roznese. Místní, znalí poměrů, tam na jídlo moc nechodili," řekl Luděk Jeništa s tím, že ani on tam na jídle nikdy nebyl a exteriér hospody ho ke vstupu nezlákal.

Státní veterinární správa předala výsledky kontroly dozorující Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Ta prohlásila podmínky za zcela nevyhovující a následně provozovnu pro závažná hygienická provinění uzavřela. Za porušení zákona o potravinách a tabákových výrobcích může navíc provozovatel vyfasovat až padesátimilionovou pokutu.

„Výše pokuty se bude teprve stanovovat. Odvíjí se od závažnosti provinění a míry zjištěných nedostatků. Určuje se vždy individuálně a přihlíží se k více aspektům, jako je četnost opakování prohřešků nebo velikost subjektu vzhledem k jeho možnostem," řekl Zdeněk Císař s tím, že jako při každém rozhodnutí státní správy je možné použít opravných prostředků.
KAREL CHLUMEC