První takovou příležitost mají na jaře, druhou pak na podzim. Jarní termín přitom vyšel tentokrát na pátek 24. května, kdy se koná Den otevřených dveří.

Prohlídku pivovaru s historií dlouhou téměř 130 let poutavým komentářem doplňuje David Rýdl. „Chceme našim návštěvníkům ukázat naší práci,“ říká obchodní zástupce pivovaru s tím, že si prohlídku pivovaru nenechá při každém termínu ujít až tisícovka zájemců.

„Právě proto je lepší si exkurzi předem zamluvit,“ radí David Rýdl a připomíná, že další termín se naskytne až v září při Pivovarských slavnostech.

A jak se pivo v Benešově vaří? Stejně jako v dobách, kdy pivovar z Konopiště do Benešova přenesl arcivévoda František Ferdinand d´Este.

Pivovar v Benešově, který má ve znaku dva medvědy jako odkaz na medvědy konopišťské, má ale historii ještě delší. Poprvé se o něm píše už v roce 1495 stejně jako o pivovaru v Konopišti.

Tento zámek u Benešova koupil následník rakousko-uherského trůnu od zadluženého Františka Eugena Lobkowicze v roce 1887. O nějakých deset let později se konopišťský pán rozhodl, že v Benešově postaví pivovar a ten se po kolaudaci v roce 1898 stal nejmodernějším v celé dualistické monarchii. Jeho běžný provoz začal v březnu 1898.