V době, kdy Česko svírala pandemie covidu 19 totiž nebylo pivo jako pivo. Nejen podle chuti případně stupňů alkoholu, ale také podle toho, z čeho zlatavý mok konzument pil. Platilo totiž, že restaurace si ke své ceně piva točeného v restauraci do půllitru musí připočítat desetinu ceny. Jenže ten kdo si tradiční český nápoj chtěl s sebou odnést domů v nějaké nádobě, zaplatil ve stejném lokále za stejné pivo ještě o dalších pět procent víc. A ten, kdo by si s sebou domu chtěl stejný nápoj odnést dokonce v plastové lahvi, tratil ještě víc. Na takové pivo byla stanovena dokonce 21 procentní DPH. Takové české specialitě, které rozuměl málokdo, má odzvonit právě s příchodem Nového roku 2024, kdy bude mít pivo zase DPH jednotnou.

Každý pivovar čeká, s čím přijde Plzeň

„V naší restauraci už jsme Plzeňský Prazdroj od začátku října zdražili o pětikačku. Dnes stojí šestapadesát korun,“ potvrdil provozovatel benešovské restaurace U Kovářů Jiří Mašata s tím, že právě proto už žádné další navýšení ceny od Nového roku nechystá. Krok, o němž restauratér mluví přitom vycházel z toho, že Plzeňský Prazdroj od 1. října zdražil především ležácké pivo zhruba o čtyři procenta. U piva Pilsner Urquell toto navýšení ceny přineslo plus 1,50 Kč na půllitr.

Zpomalovací retardéry v oblasti benešovských Červených Vršek.
Obyvatelům Červených Vršků vadila nadměrná rychlost aut, teď kritizují retardéry

„Každý pivovar čeká, s čím přijde Plzeň a podle toho také navýší cenu. Některé pivovary tak letos zvedaly ceny i dvakrát,“ připomněl Jiří Mašata. „Když měním jídelníček kvůli nové ceně piva, přijde mě to na dva tisíce korun. Nechtěl jsem to proto dělat dvakrát, tedy v říjnu a pak znovu v lednu kvůli DPH. Proto jsem pivo zdražil už nyní, jednou,“ vysvětluje podnikatel.

Zdražovat budeme od Nového roku

Také ve vlašimské restauraci U Bakaláře je v nápojovém lístku Pilsner Urquell ještě za cenu 47 Kč za půllitr. „Dne u nás Plzeň stojí devětačtyřicet korun a předpokládám, že od Nového roku budeme zdražovat,“ říká provozovatel restaurace Oto Liberský. Také on připustil, že všichni výrobci piva čekají, s čím přijde právě Prazdroj. „Vlašim je malé město a v létě sem alespoň přijedou turisté. Jenže v zimě se přes den tolik piva nevypije, což nás pořád nutí držet ceny při zemi,“ tvrdí Oto Liberský a připustil dokonce, že není vyloučeno, že by se nepoohlédl v souvislosti s dalším zdražením už tak jednoho z nejdražších piv v zemi, po nápoji jiné značky.

Ilustrační foto:
Od nového roku za 1080. Poplatek za odpad se v Benešově zvýší o 120 korun

Na novou sazbu DPH se připravují také v benešovském Švejk restaurantu. Jeho provozovatelka Veronika Bubeníková potvrdila, že cena plzeňského piva v její restauraci šla od začátku října nahoru v souvislosti se zdražením výrobce a nyní se prodává půllitr za 55 korun. „Když se v době covidu snížilo DPH, nikdo pivo o deset procent nezlevnil. Lidsky proto nyní nevidím důvod k tomu pivo nyní zdražovat,“ domnívá se podnikatelka, ale čeká na další vývoj trhu. „Uvidíme, co přinese čas,“ dodala.

PILSNER URQUELL - LISTOPAD 2023

Restaurace U Kovářů, Benešov - v září 51 Kč, od října 56 Kč

Švejk restaurant Benešov - v září 52 Kč, od října 55 Kč

Restaurace U Bakaláře, Vlašim - v září 47 Kč, od října 49 Kč