Vedle zvýšení poplatků za svoz a likvidaci domovního odpadu plánují sídla zdražení i dalších služeb. Jenou z nich je dodávka pitné vody. I ta bude už za zhruba půl druhého měsíce o něco dražší. Platí to například i v největším městě okresu, Benešově. A to přesto, že se Benešov, společně s dalšími obcemi stal vlastníkem poloviny společnosti, která vodu obyvatelům dodává. Na v podstatě už řadu let postupné a pravidelné úpravě ceny vodného a stočného ani to nebude mít zásadní vliv.

„Vodné a stočné se jako každý rok zvýší. Tentokrát z celkové částky 106 korun za kubický metr na 116 korun,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský. Nové v případě vody je pouze to, že Benešov prostřednictvím svého nejvyššího orgánu, zastupitelstva, neschvaluje její cenu, ale stanovuje pouze výši nájemného, které musí uživatel, Vodohospodářská společnost Benešov (VHS) městu za využívání jeho infrastruktury zaplatit. Díky tomu, že město na obnovu vodovodu a kanalizace čerpalo dotace, stanovil Státní fond životního prostředí výši, kterou může město po dodavateli požadovat. „Pořád ale vybíráme výrazně méně, než bychom potřebovali k obnově sítě,“ připomněl místostarosta.

Vodné a stočné vybírá VHS. Nový poloviční vlastník této společnosti, dobrovolný svazek obcí Společná voda, jehož členy je vedle Benešova dalších 16 obcí, například Vlašim, Jílové u Prahy, Bystřice, Davle, Trhový Štěpánov, Mirošovice, Senohraby nebo Neveklov, vybírá místo města Benešova nájemné za užívání vodovodních trubek pod zemí. Cena vody se zvedne také ve druhém největším městě okresu, Vlašimi. Připustil to už nyní starosta města Luděk Jeništa. „V určování ceny vody hraje svou roli také inflace nebo cena energií. Důvodem zvýšení její ceny je snaha dostat do obnovy infrastruktury alespoň stejně peněz, jako v tomto období,“ uvedl starosta s tím, že nyní činí cena vodného a stočného souhrnně 110 korun. „O výši ceny vody rozhodneme ještě letos při jednání městské rady. Jasné je, že bude muset o nějaké procento vzhůru,“ dodal Luděk Jeništa.